Корисні посилання  

   
Правовий Простір
   

233x165 31

    

Яндекс.Метрика
   

Формування системи безоплатної правової допомоги в Україні

Деталі

Від часу набрання чинності 9 липня 2011 року Законом України «Про безоплатну правову допомогу» Міністерством юстиції України здійснюється комплекс заходів як нормотворчого, так і інституціонального характеру, спрямованих на забезпечення реалізації положень вказаного Закону та формування системи безоплатної правової допомоги в Україні.

І. Нормативно-правове забезпечення

З 1 січня 2013 року призначення захисника у кримінальному провадженні здійснюється відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України від 13.04.2012 № 4651-VI через механізм, закладений у Законі України «Про безоплатну правову допомогу».

З метою регламентації функціонування даного механізму зокрема та реалізації Закону України «Про безоплатну правову допомогу» з листопада 2011 року розроблено Міністерством юстиції України та прийняті низку нормативно-правових актів, розроблених Міністерством юстиції України. Переглянути нормативно-правову базу системи надання безоплатної правової допомоги можна у розділі «Законодавство».

ІІ. Взаємодія з адвокатурою 

31 січня 2012 року Міністерством юстиції утворено робочу групу з удосконалення законодавства про безоплатну правову допомогу, до якої увійшли представники всеукраїнських громадських організацій адвокатів та правників (Спілки адвокатів України, Асоціації адвокатів України, Союзу юристів України, Асоціації правників України), керівники Академії адвокатури України, Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України, окремих регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури, українських правозахисних організацій, незалежні експерти з числа адвокатів.

Впрдовж 2012 року відбулося 3 засідання робочої групи:

І засідання - 09-10 лютого 2012 року;

ІІ засідання - 10 липня 2012 року;

ІІІ засідання - 6 грудня 2012 року.

Окрім цього, представники адвокатури брали активну участь в організації і сприяли проведенню двох конкурсів адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги.

За пропозицією Спілки адвокатів України, висловленою 8 грудня 2011 року у ході організованого Міністерством юстиції України круглого столу з обговорення питань реалізації Закону України «Про безоплатну правову допомогу», передбачено участь членів регіональних КДКА, а також суддів у конкурсних комісіях з відбору адвокатів (відповідну норму було закріплено у постанові Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1362 «Про затвердження Порядку і умов проведення конкурсу та вимог до професійного рівня адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги»).

На запрошення Міністерства юстиції України до складу конкурсних комісій увійшли представники всеукраїнських громадських організацій адвокатів: Спілки адвокатів України, Асоціації адвокатів України та Союзу юристів України.

За ініціативою Спілки адвокатів України 19 березня поточного року під головуванням першого заступника Міністра юстиції відбулася робоча зустріч з керівниками всеукраїнських громадських організацій адвокатів, на якій обговорювалися особливості проведення конкурсу і, зокрема, загальний зміст і формат анонімного тестування претендентів.

ІІІ. Конкурси з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги

1Перший конкурс адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги, проводився в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі з 23 квітня по 22 травня 2012 року конкурсними комісіями, утвореними відповідними головними управліннями юстиції.

З 1190 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 950 кандидатів успішно пройшли всі три етапи конкурсу і включені до локальних реєстрів. Найуспішнішими регіонами з точки зору кількості залучених адвокатів, так і з точки зору рівномірності їх розподілу по території, були Хмельницька та Київська області (відібрано 86 та 82 адвокати відповідно). 

З результатами першого конкурсу можна ознайомитися тут.

2Другий конкурс адвокатів, відповідно до наказу Міністерства юстиції від 15.10.2012 № 1516/5 «Про проведення конкурсу адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги», проходив в Україні з 19 листопада по 3 грудня 2012 року.

З 1770 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 1594 кандидати успішно пройшли всі три етапи конкурсу і включені до локальних реєстрів. Найуспішнішими регіону з точки зору кількості залучених адвокатів стали саме ті регіони, які зіткнулися з проблемами у залученні адвокатів під час проведення першого конкурсу: Дніпропетровська область (відібрано 152 адвокати), Одеська область (відібрано 139 адвокатів), Харківська область (відібрано 111 адвокатів), Львівська область (85 адвокатів), Автономна Республіка Крим (65 адвокатів).

З результатами другого конкурсу можна ознайомитись тут.

3Третій конкурс адвокатів, відповідно до наказу Міністерства юстиції від 31.01.2013 № 190/5 «Про проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги», проводився з 11 по 25 березня 2013 року.

З 489 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 434 адвокати успішно пройшли всі три етапи конкурсу і включені до локальних реєстрів. Найуспішнішими регіонами з точки зору кількості залучених адвокатів стали: Дніпропетровська та Донецька області (відібрано по 48 адвокатів), Луганська область (35), Черкаська область (26), Автономна Республіка Крим, Одеська область та місто Київ (відібрано по 23 адвокати). Найменше адвокатів (по 2) відібрано у Житомирській та Херсонській областях.

З результатами третього конкурсу можна ознайомитись тут.

4Четвертий конкурс адвокатів, відповідно до наказу Міністерства юстиції від 25.07.2013 № 752/7 «Про проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги», проводився з 14 по 28 жовтня 2013 року.

З 711 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 603 адвоката успішно пройшли всі три етапи конкурсу і включені до локальних реєстрів. Найуспішнішими регіонами з точки зору кількості залучених адвокатів стали: Дніпропетровська та Донецька області (відібрано 85 та 63 адвоката відповідно). Найменше адвокатів відібрано у Вінницькій та Київській (по 12), Черкаській області та місті Севастополі (по 11), та Сумській області (7 адвокатів).

З результатами четвертого конкурсу можна ознайомитись тут.

5П’ятий конкурс з відбору адвокатів, відповідно до наказу Міністерства юстиції від 24.02.2014 № 39/7, проводився з 31 березня по 21 квітня 2014 року.

З 353 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 308 адвокатів набрали прохідний бал вище 3,6, успішно пройшли конкурс і були включені до відповідних локальних реєстрів адвокатів. Найуспішнішими регіонами з точки зору кількості залучених адвокатів стали: місто Київ (34), Дніпропетровська (28), Донецька (22) області. Найменше адвокатів відібрано у Житомирській (4), Київській, Хмельницькій (по 5), Тернопільській (6) областях.

З результатами п′ятого конкурсу можна ознайомитись тут

6Шостий конкурс з відбору адвокатів, відповідно до наказу Міністерства юстиції від 09.09.2014 № 182/7, проводився з 21 жовтня по 6 листопада 2014 року.

З 463 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 323 адвокати набрали прохідний бал вище 3,7, успішно пройшли конкурс і були включені до відповідних локальних реєстрів адвокатів. Найуспішнішими регіонами з точки зору кількості залучених адвокатів стали: Дніпропетровська (53), Харківська (30) та Вінницька (21) області. У Житомирській, Київській та Черкаській областях не відібрано жодного із 20-ти адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі в цих регіонах.

З результатами шостого конкурсу можна ознайомитись тут

7Сьомий корнкурс з відбору адвокатів, відповідно до наказу Міністерства юстиції від 06.02.2015 № 44/7, проводився 23 березня по 9 квітня 2015 року.

З 522 адвокатів, які подали заяви на участь у конкурсі, 372 адвокати  абрали прохідний бал вище 3,7, успішно пройшли конкурс і були включені до відповідних локальних реєстрів адвокатів. Найбільше адвокатів, які успішно пройшли конкурс у Львівській (32), Запорізькій (28), Харківській (26), Черкаській (24), Рівненській (22), Волинській та Дніпропетровській (по 21) областях та місті Київ (20). Найменша кількість адвокатів, які успішно пройшли конкурс, у Закарпатській області – 1 адвокат.

З результатами сьомого конкурсу можна ознайомитись тут

ІV. Інституціональне забезпечення

З метою утворення дієвого механізму організації управління системою безоплатної правової допомоги, яка б забезпечувала, зокрема, координацію діяльності суб’єктів надання безоплатної правової допомоги, її належне функціонування та досягнення високої якості надання такої допомоги, 1 червня 2012 року Президентом України видано Указ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» № 374/2012, у якому прийнято рішення та надано відповідні доручення Кабінету Міністрів України щодо утворення Координаційного центру з надання правової допомоги.

На виконання вищезазначеного Указу 6 червня 2012 року Кабінетом Міністрів України схвалено постанову № 504 «Про утворення Координаційного центру з надання правової допомоги та ліквідацію Центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції», метою якої є запровадження дієвого механізму управління системою безоплатної правової допомоги в Україні шляхом створення центральної (координуючої) установи, що здійснюватиме організацію надання безоплатної правової допомоги, проводитиме аналіз практики правозастосування з відповідних питань, розроблятиме проекти нормативно-правових актів у цій сфері, забезпечуватиме взаємодію між суб’єктами надання безоплатної правової допомоги та організацію контролю якості надання такої допомоги.

Закріплена у вищезазначених актах модель управління системою безоплатної правової допомоги передбачає створення мережі територіальних відділень Координаційного центру з надання правової допомоги – центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

2 липня 2012 року наказом Міністерства юстиції України № 968/5 утворено перші 27 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Усі 27 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги пройшли у встановленому порядку процедуру державної реєстрації як юридичні особи публічного права і включені до мережі розпорядників бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України.

11 жовтня 2012 року у місті Хмельницькому відбулося відкриття Хмельницького обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги - першого в Україні.

У Харківській, Хмельницькій та Київській областях центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги утворено на базі досвіду функціонування пілотних офісів громадського захисту у Харкові, Хмельницькому та Білій Церкві, створених за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

З контактною інформацією центрів з надання безоплатної вторинної правової допоомги в регіонах можна ознайомитись тут

Адвокати цілодобово надають правові послуги на підставі доручень центрів, які видаються за результатами повідомлень та процесуальних документів, отриманих від органів, уповноважених здійснювати затримання за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, органів, що здійснюють адміністративне затримання, службових осіб, уповноважених здійснювати досудове розслідування, прокурорів, слідчих суддів та судів. Повідомлення та процесуальні документи опрацьовуються черговими центрів. Навантаження центрів постійно зростає з огляду на поступове налагодження належної взаємодії між усіма учасниками кримінального і адміністративного процесів. 

У відповідності до затвердженого наказом Міністерства юстиції № 287/7 від 31.12.2014 Плану заходів щодо розвитку системи надання безоплатної правової допомоги, наказом від 10.03.2015 № 331/5 Міністерство юстициї утворило 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцеві центри), які забезпечуватимуть організацію надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах з 1 липня 2015 року, як це передбачено пунктом 6 розділу VI  Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Створення таких центрів, включаючи розроблення відповідних організаційно-розпорядчих документів, вирішення питань пов’язаних із забезпеченням центрів приміщеннями, меблями та обладнанням, підбір і навчання персоналу, укладення контрактів із адвокатами тощо, триватиме впродовж січня – червня 2015 року.

Переглянути місця розташування місцевих центрів:

11 03 15 local centres
V. Надання безоплатної вторинної правової допомоги у 2013 році

2013З 1 січня по 31 грудня 2013 року включно центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги видано 76406 доручень адвокатам, у тому числі 22345 – для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, затриманим за підозрою у вчиненні злочину; 41877 – для здійснення захисту за призначенням; 10009 – для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, до яких застосовано адміністративне затримання; 2175 – для участі у проведенні окремих процесуальних дій. Частка відмов від адвоката особами, затриманими за підозрою у вчиненні злочину, за вказаний період становить 6,9 %.

Загалом центрами опрацьовано 44035 процесуальних документів, у тому числі 27808 постанов слідчих, 15361 ухвалу судів, 572 ухвали слідчого судді, 315 постанов прокурора щодо призначення адвоката.
За вказаний період часу на єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги (0-800-213-103) надійшло 79950 вхідних дзвінків.

VI. Надання безоплатної вторинної правової допомоги у 2014 році

2014З першого 1 січня по 31 грудня 2014 року центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги видано 65979 доручень адвокатам, у тому числі 17671 – для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, затриманим за підозрою у вчиненні злочину; 38053 – для здійснення захисту за призначенням; 1860 – для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, до яких застосовано адміністративний арешт; 5751 – для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, до яких застосовано адміністративне затримання; 2644 – для участі у проведенні окремих процесуальних дій.

Частка відмов від адвоката особами, які мають право на отримання безоплатної правової допомоги у 2014 році становила 4 %. 

VІI. Надання безоплатної вторинної правової допомоги у 2015 році

2015За оперативною інформацією, за 2015 рік регіональними центрами з надання БВПД (без врахування центрів в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь) видано 76223 доручення адвокатам для надання правової допомоги, у тому числі:

  • 6887 – особам, до яких застосовано адміністративне затримання;
  • 4572 – особам, до яких застосовано адміністративний арешт;
  • 17288 – особам, затриманим за підозрою у вчиненні злочину та / або стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;
  • 38529 – для здійснення захисту за призначенням;
  • 3101 – для участі у проведенні окремих процесуальних дій у кримінальних провадженнях;
  • 3753 – у процедурах з продовження, зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру;
  • 97 – у процедурах, пов’язаних з видачею особи (екстрадицією);
  • 605 – за ухвалою суду у кримінальних провадженнях щодо продовження, зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру, у процедурах, пов’язаних з видачею особи (екстрадицією), або у разі вирішення судом питань під час виконання вироків відповідно до статті 537 КПК;
  • 1222– особам, засудженим до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі.

За період з 1 липня по 31 грудня 2015 року до місцевих центрів з надання БВПД звернулися 38461 особа. 28565 особам було надано роз’яснення, консультацію працівником центру, 6070 клієнтів було спрямовано до установ, організацій, з якою центром організовано співпрацю для надання правової допомоги по суті порушеного питання. Рішення про надання БВПД було прийнято щодо 8972 осіб, які мають право на таку допомогу. Всього було видано 9165 доручень центром про призначення адвоката для надання БВПД. Найбільше звернень зареєстровано від інвалідів (43,4%), малозабезпечених осіб (43,1%) та ветеранів війни (10,4%). При цьому клієнти найчастіше звертаються з питань соціального забезпечення (15,9%), цивільного (14,2%), житлового (12,6%), сімейного (10%), спадкового (9,6%), земельного (8,2%), договірного (7,6%), трудового (5,2%) та адміністративного (2,9%), іншого цивільного (14,6%) права та виконання судових рішень (2,5%).

   
© 2012-2016 Координаційний центр з надання правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.