назад
10.03.20

«Право знати»: Програма медичних гарантій

Питання охорони здоров’я стосується кожного з нас, незалежно від віку, статі, статусу. Що зміниться з 1 квітня, коли розпочнеться другий етап медичної реформи; які медичні послуги ґарантує держава у межах Програми медичних гарантій і що включає пакет медичних послуг; які обов’язкові умови для укладення договорів з Національною службою здоров’я України – цим важливим питанням був присвячений черговий випуск авторської програми заступниці директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олени Іпатенко.

Якщо вас зацікавила тема передачі, радимо прослухати/завантажити  програму «Право знати», яка щосуботи виходить на Українському радіо. Херсон, перейшовши за посиланням. Або ознайомитися з консультацією, яку для вас підготувала Олена Іпатенко.

27 листопада 2019 року Уряд ухвалив Програму медичних гарантій, яка повинна діяти з 1 квітня 2020 року, давши старт другій хвилі трансформації системи охорони здоров’я.

Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) – програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.

У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України, необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням:

  • екстреної медичної допомоги;

  • первинної медичної допомоги;

  • вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;

  • третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

  • паліативної медичної допомоги;

  • медичної реабілітації;

  • медичної допомоги дітям до 16 років;

  • медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

  • реімбурсації ліків (відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих видів захворювань).

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) буде закуповувати медичні послуги у закладах охорони здоров’я всіх рівнів надання медичної допомоги, організаційно-правової форми (крім бюджетної установи) та форми власності) і оплачувати їх за договором. Процедура закупівель медичних послуг передбачатиме дотримання надавачами умов надання послуг та специфікацій на конкретні послуги/групи послуг.

Вимоги до медичних послуг сформовані таким чином, що будь-який заклад, незалежно від його назви, рівня надання медичної допомоги та спеціалізації, який відповідає вимогам до надання послуг у межах Програми медичних гарантій, може укласти договір з НСЗУ на надання відповідної послуги/групи послуг.

Пакет медичних послуг – новий термін у сфері охорони здоров’я в Україні і складається з медичних послуг, до яких застосовується єдиний опис щодо специфікації послуг і до надання яких встановлюються єдині умови надання таких послуг. Також всі послуги, що включені до пакету, будуть оплачені з використанням єдиного типу тарифу. Власне, тариф може відрізнятися для різних послуг у пакеті, але підхід до оплати (наприклад, за глобальним бюджетом), не буде відрізнятися.

Медичні працівники, які надаватимуть медичну допомогу за Програмою медичних гарантій, повинні відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам, встановленим чинними нормативно-правовими актами України

Завдання НСЗУ – здійснити закупівлю  якісних та безпечних  медичних послуг, необхідних пацієнту, в межах наявного бюджету Програми. Тому НСЗУ має переконатися, що такий надавач забезпечить надання якісних та безпечних медичних послуг і ефективне використання бюджетних коштів.

Обов’язкові умови для укладення договорів з НСЗУ:

  • автономізація закладу (перетворення в комунальне некомерційне/казенне підприємство);

  • комп’ютеризація закладу (встановлення комп’ютерів або інших технічних засобів, наприклад планшетів, смартфонів, тощо);

  • підключення закладу до Центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я;

  • наявність у закладу діючої ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики;

  • підписання договору з Національною службою здоров’я України.

Правова допомога поруч

За безоплатною юридичною консультацією можна звернутися:

Наступна програма вийде в ефір 14 березня і продовжить висвітлювати актуальні питання медичної реформи.