назад

Колективний договір: особливості укладання основного документа підприємства, організації чи установи

3

Зміни в законодавстві про оплату праці змусили багатьох керівників підприємств чи організацій замислитися про укладання колективного договору, про який вони, можливо, і чули, але не надавали йому особливого значення.

Детальніше щодо особливостей укладання колективного договору консультують фахівці Березнівського бюро правової допомоги. 

Так, колективний договір повинен бути укладений на усіх підприємствах без винятку, навіть якщо там працює одна людина. Про це свідчить ст.1 Закону України «Про колективні договори і угоди» та ч.7 ст.65 Господарського кодексу України.

Багато роботодавців ставляться до цього документу досить несерйозно і укладають його з такою мотивацією, аби було, проте це досить важливим документ як для роботодавця, так і для працівника.

Колективний договір вигідний для роботодавця, тому що, по-перше, в договорі можна зобов’язати працівників виконувати всі вимоги з охорони праці, підтримання дисципліни, а також установити умови, коли виплачується премія. Він поширюється на всіх працівників – як тих, хто буде не проти його прийняття, так і тих, хто не погоджується з цим. Це передбачає ст. 9 Закону «Про колективні договори і угоди» і закріплює ст.18 КЗпП. З моменту його прийняття він набуває статусу Закону всередині підприємства. Але варто пам’ятати, що з текстом колективного договору потрібно ознайомити кожного новоприйнятого працівника. По-друге, колективний договір – це ваша страховка від претензій контролерів, які перевіряють дотримання законодавства про працю та охорону праці, а також від працівників ДФС, які перевіряють правомірність нарахування виплат. Крім того, в договорі можна закріпити міжпосадові співвідношення в оплаті праці, соціально-побутові пільги (дитяче оздоровлення або придбання для дітей працівників новорічних подарунків). По-третє, у разі виникнення трудових спорів належно укладений колективний договір може стати для вас головним аргументом у таких суперечках, звісно, якщо те, що в ньому написано, не суперечить законодавству.

Укладенню колективного договору передують колективні переговори. Порядок ведення переговорів з питань розробки, укладення або внесення змін до колективного договору, угоди визначається сторонами і оформляється відповідним протоколом.

Для ведення переговорів і підготовки проектів колективного договору, угоди утворюється робоча комісія з представників сторін. Склад цієї комісії визначається сторонами. Сторони можуть призупиняти переговори з метою проведення консультацій, експертиз, отримання необхідних даних для вироблення відповідних рішень і пошуку компромісів.

Сторони колективних переговорів зобов’язані надавати учасникам переговорів всю необхідну інформацію щодо змісту колективного договору чи угоди. Учасники переговорів не мають права розголошувати дані, що є державною або комерційною таємницею, і підписують відповідні зобов’язання.

Робоча комісія готує проект колективного договору, угоди з урахуванням пропозицій, що надійшли від працівників, трудових колективів галузей, регіонів, громадських організацій, і приймає рішення, яке оформляється відповідним протоколом.

Згідно зі статтею 15 Закону, контроль за виконанням колективного договору, угоди проводиться безпосередньо сторонами, що їх уклали, чи уповноваженими ними представниками.

Сторони, що підписали колективний договір чи угоду, щорічно в терміни, передбачені колективним договором чи угодою, звітують про їх виконання.

У разі ненадання необхідної інформації сторона колдоговірного процесу, яка ініціювала необхідність одержання цієї інформації, вносить державному інспектору праці подання про притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб протилежної сторони, які не забезпечили її надання. Зазначене подання має містити завірені копії вимог щодо одержання конкретної інформації та документи, які підтверджують факт передачі цієї вимоги протилежній стороні колдоговірного процесу.

Крім того, згідно зі статтею 19 Закону «Про колективні договори і угоди», особи, які представляють власника або уповноважений ним орган чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і винні в ненаданні інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод, несуть дисциплінарну відповідальність або підлягають штрафу до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Колективний договір набуває чинності з дня його підписання або з дня, зазначеного в колективному договорі (ст. 9 Закону «Про колективні договори і угоди») незалежно від дати його реєстрації.

Довідково. Сарненський місцевий центр з надання БВПД знаходиться за адресою: м. Сарни, вул. Широка, 22 (другий поверх приміщення «Приватбанку»). Тел.: (03655) 3-22-20, (067) 856 74 35. Телефон безкоштовної гарячої лінії 0 800 213 103 (цілодобово).

Березнівське бюро правової допомоги: м. Березне, вул. Київська, 9 (приміщення ЦНАПу та статистики), тел. (03653)5-34-44, (067) 836 50 41, (096) 117 38 45.

Володимирецьке бюро правової допомоги: смт Володимирець, вул. Соборна, 20 (приміщення Володимирецької районної державної нотаріальної контори), тел. (03634) 2-58-08, (068) 091 88 85.

Дубровицьке бюро правової допомоги: м. Дубровиця, вул. Воробинська, 9 (приміщення районної бібліотеки), тел. (03658)2-00-06, (068) 085 13 52;.

Рокитнівське бюро правової допомоги: смт Рокитне, вул. Незалежності, 21 (приміщення Управління Державної казначейської служби України в Рокитнівському районі), тел. (03635)2-30-03, (097) 318 59 96.