Пані Дарина має статус одинокої матері. У червні 2021року вона звернулася до центру надання адміністративних послуг із заявою про призначення державної допомоги на дитину, як одинокій матері. До ЦНАПу пані Дарина подала увесь належний пакет документів для призначення даної виплати з достовірними даними про доходи та майновий стан, згідно з вимогами Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі – Порядок).
Допомога на дитину була призначена.
У січні 2022 року пані Дарину було повідомлено про те, що нею було порушено вимоги пункту 35² Порядку, внаслідок чого їй надмірно виплатили кошти в сумі 10814,38 грн. Разом з тим, при поданні заяви вона не вчиняла жодних умисних дій, які б могли вплинути на призначення державної соціальної допомоги.
На думку пані Дарини помилку допустили працівники органів соціального захисту населення при розгляді її документів.
Не погодившись із ситуацією, що склалася, та не маючи наміру повертати кошти, клієнтка звернулась до Локачинського бюро правової допомоги Володимирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Пунктом 51 Порядку передбачено, що посадові особи органів, що призначають і виплачують державну допомогу сім’ям з дітьми, винні у порушенні законодавства про державну допомогу сім’ям з дітьми, несуть відповідальність згідно із законом. Згідно пункту 50 Порядку рішення органу, що призначає і виплачує державну допомогу сім’ям з дітьми, може бути оскаржено у порядку підлеглості у вищестоящі органи або у судовому порядку. Крім того, пункт 1 частини1 статті 1215 Цивільного кодексу України визначає, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тож юристка бюро правової допомоги підготувала адміністративний позов про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Волинський окружний адміністративний суд, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши надані сторонами докази, задовольнив позов на користь клієнтки.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/109108948 – рішення суду