Одним із найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливає не тільки з усталених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини. Це, зокрема, виявляється в забезпеченні неповнолітньої дитини мінімально необхідними благами, що потрібні для її життя та виховання. Досить часто до фахівців системи безоплатної правової допомоги Полтавщини звертаються батьки з питань захисту прав дітей, у тому числі і щодо виплати аліментів. І саме про це чергова історія успішного захисту прав наших клієнтів.
До Семенівського бюро правової допомоги Кременчуцького місцевого центру звернулася пані Олена, син якої продовжує навчання та у зв’язку з цим потребує коштів від батьків. Колишній чоловік пані Олени добровільно коштів на навчання сина не надає.
Центром встановлено належність особи до суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу та уповноважити представляти інтереси клієнтки головну юристку Семенівського бюро правової допомоги Олену Зайченко.
Після бесіди з клієнткою та ознайомлення із наданими документами працівниці бюро стало відомо, що пані Олена розірвала шлюб. Від цього шлюбу є син, який досяг повноліття та продовжує навчання у вищому навчальному закладі. Витрати на навчання включають: оплату за навчання, проживання у гуртожитку, придбання канцтоварів, навчальної літератури, придбання ноутбука, проїзд до місця навчання з дому. Крім того, сину необхідні кошти на харчування, одяг та взуття. У зв’язку з цим син потребує коштів від батьків. Пані Олена також виховує самостійно меншу дочку, тому повністю забезпечити потреби сина у зв’язку з навчанням вона не взмозі. Батько є працездатним, має офіційний дохід та земельну ділянку, але добровільно коштів на потреби сина у зв’язку з навчанням не надає. Син не отримує ніякого доходу та не має можливості працевлаштуватися у зв’язку з навчанням.
Олена Зайченко на основі наданих документів та відомостей склала заяву до суду про стягнення аліментів на повнолітнього сина, що продовжує навчання.
Враховуючи обставини справи та дослідивши додані до заяви докази, суд встановив, що повнолітній син продовжує навчання і його батько має можливість надавати матеріальну допомогу у зв`язку із цим.
«Згідно з Сімейним кодексом України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання. Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу).» – консультує юрист Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена Зайченко.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, у тому числі, позивачі – у справах про стягнення аліментів.
Таким чином, Олена Зайченко допомогла особі захистити її право на аліменти у зв’язку з навчанням.
За правовою допомогою Ви можете звернутися до Семенівського бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341) 91-2-43. Прийом громадян щоденно з 09.00-18.00 без перерви. Субота, неділя — вихідний.