назад

Чи зобов’язаний покупець залишати особисті речі в камері схову супермаркету?

unnamedПрактично в кожному супермаркеті одразу при вході натикаєшся на два написи: про обов’язок покупця покласти свої речі у камеру схову та про те, що адміністрація не несе відповідальності за збереження цих же речей

 Отже хто несе відповідальність за збереження особистих речей у камерах схову супермаркетів і чи обов’язково їх там залишати? 

Насправді, покупці не зобов’язані при вході в магазин здавати свої особисті речі. Це справа абсолютно добровільна. Щодо напису про відсутність гарантій збереження, магазин просто вводить нас в оману!

Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», як і «Порядку здійснення торговельної діяльності й правил торговельного обслуговування населення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №833 від 15.06.2006 р., не передбачено обов’язку покупців здавати свої речі в камери схову супермаркетів для реалізації права на здійснення покупок.

Якщо не пускають із сумкою в торговий зал, то знайте свої права: ви маєте право зажадати книгу скарг і пропозицій і залишити в ній відповідний запис із вказівкою про порушення прав споживачів, адже магазин порушує принцип публічності договору, оскільки він не має права відмовити в продажу товарів громадянинові за наявності можливості продати відповідний товар або зробити послугу (занесена в зал сумка продажу ніяк не перешкоджає).

Працівники магазинів не можуть примусити покупця при вході в торговельний зал пред’явити придбані в інших місцях товари, а при виході – перевіряти правильність чека й оглядати речі покупця. 

При виході з торговельного залу охоронець може попросити показати сумку. Причому сам він робити огляд не має права. Оглядати може тільки працівник поліції й лише в тому разі, якщо покупця підозрюють в крадіжці товару.

Якщо ж ви таки поклали речі у камеру схову магазину, адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за схоронність ваших речей, навіть незважаючи на наявність оголошення про зворотне. Адміністрація бере на себе обов’язок зі збереження зданих покупцями на зберігання речей. Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знака, що засвідчує прийняття речі на зберігання (відповідно до ч. 3 ст. 937 Цивільного кодексу України). Фактично ви укладаєте з адміністрацією супермаркету договір про зберігання.

Статті 950-951 Цивільного кодексу передбачають відповідальність зберігача у разі втрати або ушкодження речі.

Стаття 951. Відшкодування збитків, завданих поклажодавцеві

1. Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем:

1) у разі втрати (нестачі) речі – у розмірі її вартості;
2) у разі пошкодження речі – у розмірі суми, на яку знизилася її вартість.

2. Якщо внаслідок пошкодження речі її якість змінилася настільки, що вона не може бути використана за первісним призначенням, поклажодавець має право відмовитися від цієї речі і вимагати від зберігача відшкодування її вартості.

Якщо адміністрація супермаркету у разі ушкодження речей у камері схову відмовиться добровільно відшкодувати заподіяні збитки в повному розмірі, ви маєте право звернутися з відповідним позовом до суду.

Варто знати також:

– Статтями 950-951 Цивільного кодексу передбачено відповідальність зберігаючої сторони (супермаркету) у разі втрати або пошкодження речей покупця – супермаркет зобов’язаний відшкодувати вам збитки у повному розмірі вартості такої речі.

Якщо в супермаркеті відмовляються компенсувати вам вартість вкраденої (загубленої) речі, слід викликати міліцію. Постанова про порушення кримінальної справи буде вагомим доказом на вашу користь у суді у справі проти супермаркету.

– Охорона не має права обшукувати вас і ваші сумки при виході з торговельного залу. Це може зробити тільки працівник міліції.

– При проведенні обшуку працівниками органів внутрішніх справ повинні бути запрошені і поняті. Проводячи незаконний обшук, працівники супермаркету порушують конституційні права людини, а також ст. 177, 178 і 184 Кримінально-процесуального кодексу України.

– Згідно зі ст. 201 Цивільного кодексу України, відповідно до Конституції України, життя і здоров’я людини, її честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю і вона має право на відшкодування моральної шкоди, заподіяної внаслідок порушення прав Цивільного кодексу (ст. 23).

– Згідно зі ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, заподіяну їхнім працівником при виконанні ним своїх трудових (службових) обов’язків.

Отже, ви можете не залишати речі в камері схову супермаркета. Якщо залишили речі в камері схову, то адміністрація несе повну відповідальність за їх цілісність. Охоронці не мають перевіряти ваші речі примусово.

За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:  

Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

 м. Краматорськ, вул. Академічна, буд.20 тел: (099) 266-91-62 

Торецьке бюро правової допомоги – м. Торецьк, вул. ГероївПраці, 3, тел.: (099) 478-67-48, 

Костянтинівське бюро правової допомоги – м. Костянтинівка, вул. Театральна, 5, тел.: (099) 621-91-72 

Дружківське бюро правової допомоги – м. Дружківка, вул. Короленка, 1, тел.: (095) 548-09-34, 

Добропільське бюро правової допомоги – м. Добропілля, вул. Незалежності, 35, тел.: (095) 209-70-74, 

Слов’янське бюро правової допомоги – м. Слов’янськ, вул. Університетська, 47, тел.: (066) 368-00-63 

Бахмутське бюро правової допомоги – м. Бахмут, вул. Василя Першина, буд. 11, тел.: (050) 654-76-61, 

Авдіївське бюро правової допомоги – м. Авдіївка, вул. Молодіжна, буд.1, тел.: (050) 545-56-78, 

Лиманське бюро правової допомоги – м. Лиман, вул. Пушкіна, буд. 12 б, тел.: (095) 688-54-64, 

Олександрівське бюро правової допомоги – смт. Олександрівка, вул. Самарська, 5, тел. 

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103