назад
18.03.20

Що означає режим надзвичайної ситуації

Стрімке поширення коронавірусу COVID-19 у світі та оголошення 11 березня 2020 ВООЗ цього вірусу пандемією все більше наводить острах на кожну людину. На жаль, не оминула ця інфекційна хвороба і Україну.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на всій території України карантин.

Наявність лабораторно підтверджених випадків зараження коронавірусом, у тому числі і смерті від нього, спонукали до введення режиму надзвичайної ситуації у Чернівецькій області та місті Радомишль Житомирської області. Проаналізувавши епідемічну ситуацію на території Київської області, спричинену вірусом COVID-19, Київська обласна держадміністрація з 18 березня запровадила на території області режим надзвичайної ситуації.

Люди часто не розуміють, що означає це режим та часто плутають його з надзвичайним станом.

Режим надзвичайної ситуації:

вводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування;

має тимчасовий характер;

підстава – виникнення надзвичайної ситуації з тяжкими наслідками;

поширюється на всю державу або на окремі її території

мета: недопущення розповсюдження надзвичайної ситуації та ліквідація її наслідків.

Надзвичайний стан — більш “жорсткий варіант”

Режим надзвичайної ситуації не слід плутати у даному випадку з надзвичайним станом, адже останній стосовно коронавірусу COVID-19 може бути введений лише у разі виникнення особливо тяжкої пандемії цієї інфекції на загальнодержавному рівні, що створює загрозу життю і здоров’ю значних верств населення. Також надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться тимчасово (до 60 діб) Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.

Особливі умови життєдіяльності людей

У разі тимчасового введення режиму надзвичайної ситуації в такому ж режимі починає діяти єдина державна система цивільного захисту. Керівництво системою здійснює КМУ, а безпосереднє керівництво діяльністю – Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за поданням відповідних головних державних санітарних лікарів у межах своїх повноважень у разі виникнення чи загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, можуть запроваджувати у встановленому законом порядку на відповідних територіях чи об’єктах особливі умови та режими праці, навчання, пересування і перевезення, спрямовані на запобігання та ліквідацію цих захворювань та уражень. (ст. 30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).

Поліція у режимі надзвичайної ситуації:

може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;

може обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг під час надзвичайних ситуацій, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей.

може вимагати від особи (осіб) залишити визначене місце на певний строк або заборонити чи обмежити особам доступ до визначеної території або об’єктів, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей.

Варто пам’ятати, що режим надзвичайної ситуації завжди порушує нормальні умови життєдіяльності людей задля збереження їх життя, здоров’я та безпеки.

Як отримати правову допомогу дистанційно

  • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0800-213-103
  • поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
  • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/
  • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua
  • прочитати правову консультацію на телеграм-каналі “Безопланатна правова допомога” https://t.me/ualegalaid

Олена Іпатенко, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області