назад

Умови отримання та розмір виплат допомоги по безробіттю

Згідно чинного законодавства, кожен громадянин України, який залишився без роботи, має право на отримання державної компенсації у вигляді допомоги по безробіттю.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного надається особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку,  здатні до трудової діяльності, особам, молодше 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності штату та особам з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку і отримують пенсію у зв’язку з інвалідністю або соціальну допомогу.

Реєстрація безробітних центром зайнятості, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від місця проживання чи перебування, оскільки в Україні діє єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.

У зв’язку з пандемією вірусу COVID-19 зареєструватися у центрі зайнятості можливо направивши копії документів електронною поштою або особисто надавши їх через спеціальну скриньку для кореспонденції, яка розташовується перед входом до центру зайнятості.

Для того, щоб мінімізувати контакти з іншими особами та запобігти поширенню вірусу,  центр зайнятості у період карантину відвідувати не потрібно (з його працівниками можливо зв’язатися по телефону), а пошуки роботи продовжити через інтернет-ресурси та інші дистанційні джерела. Знання та професійні навички можливо удосконалювати на освітніх он-лайн платформах.

Урядом прийнято постанову «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», відповідно до якої на період карантину статус безробітного надається з першого дня звернення особи із заявою до служби зайнятості. Отримується такий статус дистанційно шляхом заповнення відповідної заяви. Проте, після завершення карантину безробітний має прийти до служби і подати необхідні документи особисто.

Правлінням Фонду соціального страхування на випадок безробіття прийнято рішення про підвищення з 1 березня 2020 року мінімального розміру допомоги по безробіттю, який  складає 650 гривень, максимальний не може перевищувати 8408 гривень на місяць.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом 2 років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Сума грошових виплат безробітним зменшується в залежності від тривалості терміну перебування на обліку в центрі та кількості років трудового стажу. За умови наявності більше 10 років трудового стажу в перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому грошової допомоги, наступні 3 місяці – 80%, а в період, що залишився, виплати становлять 70%.

Якщо протягом 6 місяців з дня реєстрації безробітний не працевлаштувався за фахом, йому запропонують пройти навчання на іншу професію з урахуванням його здоров’я, здібностей і потреб ринку праці. При зміні професії за направленням центру зайнятості, пошук роботи здійснюється як за новою, так і за попередньою спеціальністю.

Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України). Зателефонувавши Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.