назад

Здійснення правосуддя через присяжних: на Херсонщині переглянули один з найкращих юридичних фільмів

Про ефективну співпрацю Голопристанського місцевого центру з надання БВПД з міською радою ми вже писали. Але цього разу хочемо звернути увагу, як «Правовий кінозал» допоміг вирішити зразу декілька питань: показати, як працює суд за участі присяжних та довести до відома громадян, що Голопристанська районна рада шукає осіб, які згодні стати присяжними.

Варто додати, що кінопоказ фільму відбувся у приміщенні міського палацу культури «Сузір’я», після якого глядачі мали змогу обговорити стрічку з юристами, поставити їм запитання та обмінятися думками з приводу, чи можливо повернути довіру громадян до українських судів, чи можуть присяжні впливати на то, щоб судові справи розглядалися чесно та неупереджено.

Відкриваючи захід, директорка Голопристанського місцевого центру з надання БВПД Ірина Кеба повідомила, що стрічку «12 розгніваних чоловіків» (1957 рік) сучасні кінознавці розцінюють як одну з найкращих юридичних картин в історії кінематографу. До того ж фільм отримав головний приз Берлінського кінофестивалю, три номінації на премію «Оскар», у тому числі за кращий фільм року.

Окрім того, вона наголосила на актуальності тематики, оскільки у визначених законом випадках, правосуддя в Україні здійснюється за участю присяжних. Присяжним є громадянин України, якого у випадках, визначених процесуальним законом, залучають до здійснення правосуддя, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.

За сюжетом, італо-американського юнака, який виріс у трущобах, звинувачують у вбивстві власного батька, йому загрожує електричний стілець. Дванадцять присяжних збираються, щоб винести вердикт: винен чи ні (американське законодавство вимагає, щоб присяжні голосували за вирок одноголосно). На перший погляд здається, що слідство і звинувачення переконливо довели провину хлопця. Одинадцять присяжних згодні з прокурором, а один (№ 8) голосує проти. Він йде наперекір думці інших, і його не хвилює, що інші присяжні поспішають у своїх справах, нервують і навіть переходять на образи. Він вимагає проаналізувати все ще раз, бо йому здається, що адвокат неуважно поставився до справи, а непрямі докази ні про що не говорять. Однак є свідчення двох свідків, тому присяжні непохитні, але в ході другого голосування на сторону присяжного № 8 переходить ще один присяжний, який теж вимагає розгляду. Нарада триває. Присяжний № 8 холоднокровно розвінчує непрямі докази і домисли звинувачення. Інші присяжні поступово переходять на його бік і також починають розуміти очевидні нестиковки, після чого одноголосно виносять вердикт: не винен.

Переглянувши кінострічку, глядачі ділились враженнями, ставили запитання, а заступниця начальника відділу правопросвітництва та надання БПД Інна Холодняк роз’яснила, хто може бути присяжним та до розгляду яких справ вони залучаються.

До обговорення долучилася й завідувачка сектору організаційної роботи виконавчого апарату Голопристанської районної ради Юлія Бишок, яка повідомила, що районна рада шукає осіб, згодних бути присяжними, і за якими критеріями буде здійснюватися відбір.

Підводячи підсумки роботи, Ірина Кеба закликала потенційних претендентів не бути байдужими і керуватись не лише внутрішніми переконаннями, а й давати об’єктивну, всебічну оцінку при встановленні істини по справі.

Для тих, хто має бажання стати присяжним, нагадуємо: відповідно до статті 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», присяжним може бути громадянин України, який досяг 30-тирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом.

Не включаються до списків присяжних громадяни:

  1. визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
  2. які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
  3. які мають незняту чи непогашену судимість;
  4. народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
  5. особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
  6. громадяни, які досягли 65 років;
  7. особи, які не володіють державною мовою.

Присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові. Зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів бюджетної програми на здійснення правосуддя територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.

За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.

На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.