назад
18.08.22

Безбар’єрність правової допомоги людям з інвалідністю

Через воєнний стан організація роботи фахівців системи безоплатної правової допомоги зазнала змін, однак головні принципи діяльності системи – клієнтоорієнтованість та безбар’єрність – незмінні. Увага до вразливих категорій населення, серед яких люди з інвалідністю, лише зросла.

Як змінилися правові потреби людей з інвалідністю

З початку війни, тікаючи від пострілів та вибухів, люди з інвалідністю, як і всі інші, стикнулися з питаннями вимушеного переміщення. Виникла необхідність пошуку нового місця для проживання, оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи, отримання соцвиплат та гуманітарної допомоги. Гостро постало питання перенаправлення пенсії, яку отримували у поштовому відділенні за місцем проживання, а також відкриття рахунків у банківських установах. У перші тижні війни люди активно цікавилися, чи буде продовжена дія їх статусу особи з інвалідністю, якщо в період воєнного стану вони повинні проходити переогляд у відповідних комісіях. Фахівці системи БПД заспокоювали їх та пояснювали, що під час воєнного стану дія статусу продовжується.

Правові потреби цих людей змінилися через війну. Значно збільшилася кількість звернень щодо порядку оформлення надання соціальних послуг з догляду вдома. Особи з інвалідністю частіше цікавляться новими державними, міжнародними та волонтерськими видами допомоги, програмами підтримки та запитують про особливості перетину кордону під час дії воєнного стану.  Так, працівники системи БПД в Одеському регіоні реєструють зростання звернень від осіб з інвалідністю, які пов’язані з порядком зняття з військового обліку осіб з інвалідністю, отриманням відстрочки від призову, якщо батьки клієнта або батьки дружини клієнта є особами з інвалідністю 1 та 2 групи. У Вінницькій області досить часто громадяни звертаються до бюро правової допомоги з питаннями щодо того, як встановити опіку або піклування вперше, як продовжити строк дії рішення суду про встановлення опіки або піклування. Таким особам надається всебічна допомога, спочатку у зборі необхідних документів, а далі і складанні процесуальних документів до суду.

Фахівець Красилівського бюро правової допомоги Валентин Галюк спілкується з підопічними Вереміївського будинку-інтернату для людей похилого віку та осіб з інвалідністю

Насамперед – індивідуальний підхід

Фахівці системи безоплатної правової допомоги у всіх регіонах країни завжди піклуються про зручність і доступність точок доступу для осіб з інвалідністю.  Більшість бюро та місцевих центрів обладнані пандусом або кнопкою для виклику працівника. А сам процес надання правової допомоги орієнтований на кожну окрему людину, перевага надається адресній безоплатній правовій допомозі за місцем проживання чи перебування такої особи.

«Допомога людям з інвалідністю – це насамперед індивідуальний підхід. Бо не завжди робота юриста полягає лише в тому, щоб вислухати того, хто самостійно прийшов до бюро правової допомоги. Нерідко такі люди не можуть обходитися без сторонньої допомоги, тож мешкають у спеціальних закладах – геріатричних пансіонатах, психоневрологічних інтернатах тощо. У таких випадках юрист сам має прийти до особи, яка через свій фізичний стан позбавлена можливості відвідати бюро. І ми це робимо: навідуємося до таких закладів відповідно до складеного раніше графіку консультувань, тримаємо звʼязок з персоналом, щоб за можливості приїхати, коли виникає запит на правничу допомогу», – розповідає заступниця директора Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марина Цісар.

Продовжують надавати безоплатну правову допомогу особам з інвалідністю та здійснюють консультаційні виїзди до спеціалізованих закладів у період дії воєнного стану і спеціалісти Коломийського місцевого центру з надання БВПД, отримуючи при цьому чимало схвальних відгуків.

«Завдяки вашим юристам ми можемо дізнатися все на місці і отримати консультації з усіх питань. Дякуємо, що не забувайте про нас», – говорить 82-річний  клієнт  Коломийського місцевого центру з надання БВПД Василь Чиплик.

 

Фахівчиня Саратського бюро правової допомоги Любов Іскендерова надає адресну правову допомогу особі з інвалідністю

Специфіка надання правової допомоги людям з інвалідністю

Переважна більшість звернень від людей з інвалідністю – це типові питання, як-от оформлення статусу особи з інвалідністю чи отримання надбавки за догляд за особами з інвалідністю, але бувають і винятки.

«Бувають складні правові проблеми, пов’язані з жорстоким ставленням до людей з певними порушеннями. Кривдниками осіб з інвалідністю бувають навіть родичі», – говорить  директорка Чугуївського місцевого центру з надання БВПД Уляна Кудрик. 

Наприклад, адвокат, який співпрацює з Чугуївським місцевим центром, надає правову допомогу жінці, яка постраждала від дій своєї родини. Найближчі родичі, користуючись її вразливим станом, заволоділи житлом жінки. Щоб допомогти клієнтці, яка є мамою трьох неповнолітніх дітей і змушена проживати з ними в орендованій кімнаті гуртожитку, адвокат зібрав низку доказів щодо порушення прав клієнтки та подав позов про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Крім нетипових правових проблем, з якими звертаються клієнти з інвалідністю, під час надання правової допомоги цій категорії населення виникають специфічні ускладнення та перепони. Але й в таких ситуаціях завжди можна знайти рішення.

«Надавала консультацію чоловікові з порушеннями слуху, з ним була перекладачка жестової мови, але та жінка теж погано чула. Довелося все писати. Питання стосувалося втрати документів, тож розписала, які документи і в якій установі можна відновити або отримати дублікати, скільки це коштує, яка процедура тощо. Після цього випадку я зацікавилася жестовою мовою», – поділилася фахівчиня Дніпровського бюро правової допомоги № 3  Вікторія Пльохіна.

Працюють фахівці БПД і у напрямі підвищення доступності дистанційних сервісів.

«Ми навчаємо людей з інвалідністю можливостям використання дистанційних сервісів надання правової допомоги, державних електронних сервісів та кваліфікованого електронного підпису, які допомагають, не виходячи з дому, користуватися багатьма державними послугами та не потрапляти в пастки шахраїв», – зазначає заступниця директора Правобережного київського місцевого центру БВПД Олена Маньківська.

Допомога особам з інвалідністю в частково окупованих і прифронтових регіонах

Через інтенсивні бойові дії в Донецькій та Запорізькій областях багато людей просто фізично не мають змоги виїхати з окупованих територій, тому фахівці системи БПД надають їм допомогу дистанційно –  телефоном або через електронні сервіси.

Подібна ситуація виникла і на Дніпропетровщині. Так, у мирні часи фахівці Дніпровського місцевого центру з надання БВПД часто відвідували мешканців Могилівського та Дніпропетровського геріатричних пансіонатів. Тепер юристи не завжди можуть дістатися до клієнтів особисто, тож мешканці геріатричних пансіонатів телефонують, аби отримати консультацію, або звертаються поштою.

Завідувач Мурованокуриловецького бюро правової допомоги ВПД Олексій Нагорняк надає адресну правову допомогу у Мурованокуриловецькій центральній районній лікарні

Співпраця з громадськими організаціями, що опікуються людьми з інвалідністю

Для спрощення доступу до безоплатної правової допомоги людям з інвалідністю, центри налагоджують співпрацю з громадськими організаціями відповідного спрямування. Це, зокрема, територіальні організації УТОС і УТОГ. Зокрема, у столиці спеціалісти цих організацій активно перенаправляють клієнтів за безоплатною правовою допомогою до київських місцевих центрів.

А також спільно проводять правопросвітницькі заходи. Так, до Міжнародного дня глухих система БПД Києва долучається до загальноміської соціальної акції «Відзначення розквіту спільнот глухих», що організовує Київська організація Українського товариства глухих. Під час різноманітних культурно-освітніх та реабілітаційних заходів кияни з порушеннями слуху отримують правові консультації та дізнаються про можливості системи БПД у сфері захисту порушених прав за допомогою асистента з комунікації.

У штаті Правобережного київського місцевого центру з надання БВПД п’ять років працювала перекладачка-дактилолог, яка надавала послуги перекладу жестовою мовою. Зараз такого фахівця у штаті немає, але центр шукає потрібного спеціаліста.

Також слід відзначити співпрацю з офісом Уповноваженої Київської міської ради з прав осіб з інвалідністю, завдяки якій відбувається координація зусиль щодо захисту прав цих людей, а також спільне перенаправлення людей з інвалідністю.

Фахівці київських місцевих центрів з надання БВПД під час консультування осіб з порушеннями слуху під час загальноміської соціальної акції до Міжнародного дня глухих «Відзначення розквіту спільнот глухих»

Фахівці системи БПД у Вінницькій області співпрацюють з місцевими органами соціального захисту населення та надання соціальних послуг. Так, обмінюючись інформацією між собою, вдається значно прискорювати усі підготовчі процеси для звернення до необхідної установи чи організації, а також до суду.

На Львівщині центри активно співпрацюють з громадськими організаціями, які захищають осіб з інвалідністю. Спеціалісти Самбірського місцевого центру з надання БВПД налагодили  співпрацю  з такими  громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю: ГО «Старосамбірська асоціація інвалідів» та ГО «Самбірська організація осіб з інвалідністю Львівської обласної асоціації ВО СОІУ». Працівники центрів долучаються та організовують спільні правопросвітницькі заходи, розповсюджують інформаційні буклети, надають консультації та роз’яснення. Також підписаний Меморандум про співпрацю з керівництвом Західного реабілітаційно-спортивного центру Національного комітету спорту інвалідів України.

«Ми розуміємо психологічні бар’єри, з якими стикаються люди з інвалідністю, коли потребують правової допомоги, тому ми часто взаємодіємо з громадськими організаціями, які знають мешканці. Така співпраця дає свої результати», – розповідає директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Ігор Микитин.

У Хмельницькій області фахівці системи співпрацюють з Волочиським районним відділенням громадської організації «Українська спілка інвалідів» та Красилівським районним товариством інвалідів «Захист». На базі цих організацій здебільшого відбуваються зустрічі та правопросвітницькі заходи для людей з інвалідністю. Від початку повномасштабного вторгнення росії до України фахівці системи безоплатної правової допомоги на Хмельниччині провели вже 17 таких зустрічей. Говорили, зокрема, про зміни в законодавстві, зумовлені запровадженням воєнного стану, про права та соціальний захист людей з інвалідністю, захист трудових прав цієї категорії осіб.

Люди з інвалідністю з числа ВПО, які отримали тимчасовий прихисток в с. Міжріччя Болехівської територіальної громади отримують правову допомогу від фахівців Болехівського бюро правової допомоги та гуманітарну допомогу від ГО “Центр розвитку ідей та інновацій “Акцент”

Подільський місцевий центр з надання БВПД, що на Одещині, з 2016 року співпрацює з ГО «Балтська районна організація осіб з інвалідністю». Правопросвітницькі заходи, які проводять для членів цієї громадської організації спрямовані на забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя, підвищення правової грамотності.

Одеський місцевий центр з надання БВПД співпрацює з ГО «Товариство інвалідів «Молдованка» Малиновського району». До запровадження воєнного стану юристи бюро правової допомоги неодноразово проводили виїзні консультування та правопросвітницькі заходи з різних правових тематик, зокрема на теми: права та гарантії осіб з інвалідністю, особливості працевлаштування осіб з інвалідністю, зміни в законодавстві щодо захисту прав осіб з інвалідністю, право осіб з інвалідністю на БПД, в т.ч. на адвокатський супровід в суді.

Завідувачка Снятинського бюро правової допомоги Вікторія Лазаренко-Гаїна проводить консультування підопічних Територіального центру соціального обслуговування Снятинської міської ради

Довідково. Люди з інвалідністю мають право на БВПД, якщо отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, який не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Отримати правову допомогу люди з інвалідністю можуть:

  • зателефонувавши до контактного центру системи БПД за номером 0 800 312 103 

Працівниця Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД Олена Петренко проводить захід для осіб з інвалідністю разом з ГО «Роздільнянська районна організація осіб з інвалідністю»