назад

Моряку з Миколаївщини допомогли відстояти своє право на пенсію

Начальниця Врадіївського бюро правової допомоги Олена Адамчук допомогла колишньому моряку відновити справедливість та захистити законне право на належне пенсійне забезпечення.

У вересні 2019 року до бюро звернувся місцевий мешканець, якому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Чоловік пояснив, що має стаж понад 25 років, з них більш ніж 20 моряком, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, після досягнення 55-річного віку. Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у призначенні такого виду пенсії чоловіку відмовило, обґрунтувавши це відсутністю необхідного страхового стажу та механізму реалізації рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019. Вивчивши матеріали справи, представниця бюро звернулася з позовною заявою до Миколаївського окружного адміністративного суду для захисту права клієнта на пенсійне забезпечення.

Слід пояснити, що відповідно до п. “д” ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (в редакції від 09.12.2012), щоб отримати право на пенсію за вислугу років чоловік, який працював на посадах плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості має виконати наступні умови: досягнення 55-річного віку, мати загальний стаж роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі. У 2015 році змінами до відповідного Закону було збільшено необхідний страховий стаж до 30 років, втім рішенням Конституційного суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019 ці зміни були визнані неконституційними та втратили чинність. Відповідно необхідно застосовувати попередню редакцію ст.55 Закону, яка діяла до внесення неконституційних змін. При цьому виконання рішень Конституційного Суду України не потребує ніяких спеціальних механізмів.

Відтак, в грудні 2019 року суд дослідивши надані докази, вирішив позов задовольнити у повному обсязі визнавши неправомірними дії  ГУ Пенсійного фонду України в Миколаївській області та зобов’язав призначити клієнту пенсію за вислугу років.