назад

Навчання для керівників слідчих відділів Головного управління Національної поліції у Донецькій області

DSC 9342

 25 вересня, в перший день робочого візиту керівництва Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях до Маріуполя, директор Регіонального центру Павло Наливайко та начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Антонцев  провели навчання для керівників слідчих відділів Головного управління Національної    поліції у Донецькій області. На заході також були присутні працівники Управління забезпечення прав людини Національної поліції.

       Володимир Антонцев більш детально зупинився на порядку взаємодії відділів ГУНП Донецької області з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги і адвокатами, що надають безоплатну вторинну правову допомогу у Донецькій області та нагадав порядок інформування РЦ про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.  також звернув увагу на вимоги до складання постанов про залучення захисника для здійснення захисту особи у кримінальному провадженні, порядок призначення захисника свідкам і потерпілим у кримінальних провадженнях, підстави відмови адвоката від здійснення захисту і підстави відмови підозрюваного від захисника, коли участь захисника у справі є обов’язковою.

       Також Володимир Антонцев звернув увагу на дії правоохоронних органів під час затримання осіб за вироком суду, який набрав законної сили, поінформував щодо дій центру під час отримання повідомлення про затримання від самої особи або членів його родини. Начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги зауважив на необхідності вчасного реагування правоохоронних органів на запити Регіонального центру в цих випадках та наданні достовірної інформації. Також він зауважив, що за результатами звірки з суб’єктами інформування Регіонального центру виявлено невідповідність кількості затримань до кількості повідомлень про затримання, що надійшли до РЦ та нагадав присутнім, що відповідно до норм діючого законодавства часом фактичного затримання особи вважається не час складання протоколу про затримання, а момент коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишитись поряд із уповноваженою службовою особою чи в визначеному приміщенні.

DSC 9353

       В свою чергу, Павло Наливайко наголосив на необхідності в обов’язковому порядку повідомляти Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях у разі не прибуття призначеного центром адвоката протягом більш як 24 години. Для  з’ясування причин неявки адвоката та, у разі необхідності, прийняття рішення про призначення іншого захисника.

       Крім того, Павло Наливайко закцентував увагу на проблемних питаннях, що виникають під час співпраці слідства із адвокатами, яких залучають до надання безоплатної вторинної правової допомоги, в якості прикладу повідомив про наявність доповідних записок від адвокатів  про відсутність клієнта  в місці зазначеному суб’єктом інформування РЦ для здійснення побачення під час затримання особи, що унеможливлює забезпечення права на захист. Він також наголосив на неприпустимості випадків «прихованих» затримань та затримань осіб без процесуального статусу. 

Протягом поточного року Україна за рішеннями Європейського суду з прав людини виплатила 1,5 млн. євро особам, права яких були порушені через не дотримання працівниками правоохоронних органів норм процесуального законодавства, – зауважив директор Регіонального центру, – Крім того, під час судового розгляду докази, що отримані з порушенням норм законодавства визнаються судом нікчемними, як наслідок – перекваліфікація злочину та навіть виправдовувальні вироки. В подальшому це має негативні наслідки, як для працівників правоохоронних органів (занесення відомостей в особову справу, відтермінування присвоєння чергового звання, тощо) так і для суспільства вцілому.

DSC 9352       Наприкінці заходу Павло Наливайко  подякував  представникам ГУНП Донецької області за організацію, а учасникам за активне слухання та участь у обговоренні проблемних питань. Присутнім ще раз нагадали номери телефонів центру, а також надали особисті номери керівництва Регіонального центру для використання у разі нагальної потреби.  Для отримання безоплатної правової допомоги звертайтеся:

  Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях: 

  •  Запорізька область: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 77, 8-й поверх, тел.: (061) 224-44-50
  •  Донецька область: м. Маріуполь, вул. Зелiнського, 27а, тел.: (099) 768-25-67, 
  • е:mail:  office.donetsk-zaporizhzhya@legalaid.dn.ua

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103