назад

Перевірка на блокпостах: чи законні огляд речей, перевірка телефону, вручення повісток

Після запровадження в Україні воєнного стану, одним з болючих питань стала перевірка на блокпостах громадян України та законність дій уповноважених осіб щодо огляду речей, телефону та вручення повісток. Більш детально про це розповідає завідувач Тарутинське бюро правової допомоги Марина Залізко.

Питання перевірки на блокпостах регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року №1456 «Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану».

Отже, перевірка на блокпостах є законною – правовою основою якої є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закони України «Про основи національного спротиву», «Про правовий режим воєнного стану», «Про оборону України», «Про національну безпеку України», «Про Національну поліцію», «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України».

Що саме входить до механізму перевірки?

Перевірка може бути:

  1. документів осіб;
  2. огляду речей;
  3. транспортних засобів;
  4. багажу та вантажів;

Все це може перевірятися виключно в умовах воєнного стану, під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану.

Хто має право проводити перевірку

Право на проведення перевірки надано уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних сил України.

Чи може уповноважена особа застосовувати при перевірці технічні прилади та засоби

Так, уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів та речей. Аудіо- і відеофіксація особистих речей здійснюється лише за згодою громадян.

Чи можлива перевірка телефону на блокпостах

Законодавством не врегульоване дане питання, але відповідно до Кримінального кодексу України статтею 114-2 «Несанкціоноване розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану» передбачена відповідальність, тому уповноважена особа на блокпосту може перевірити фото та відео щодо заборонених об’єктів.

Також слід зазначити, що законодавством не врегульовано питання особистих листувань, тому для уникнення конфліктних ситуацій радимо надавати засоби зв’язку для огляду.

Чи можливе вручення повісток на блокпостах

Так. В законодавстві України не визначено місце, де можна отримати повістку.

Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України зобов’язані з’являтися за викликом до військових частин або пунктів збору центрів комплектування та соціальної підтримки. Також цією статтею зазначено, що  призов громадян на військову службу під час мобілізації здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.

Тобто повістку можуть вручити будь де, на блокпосту, на вулиці, на роботі, в дорозі та ін.

А вручатися повістки можуть через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності та безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.