назад

Підстави скасування діï довідки про взяття на облік ВПО

Які підстави для скасування діï довідки про взяття на облік ВПО? Чи повинна внутрішньо переміщена особа повідомляти про зміну місця проживання? Роз’яснює завідувачка сектору «Кіцманське бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання БВПД Анжела Косинська.                        Ці питанні регулюють норми Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».                      За ст. 9 Закону «Про забезпечення прав i свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО зобов’язана:

  • дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства;
  • повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі зміни місця проживання заявник звертається за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання/перебування, а раніше видана йому довідка вилучається.

У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання ВПО зобов’язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разi утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніше як за три дні до дня від’їзду.

  • у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

За ст. 12 Закону «Про забезпечення прав i свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування діï довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких ВПО:

  • подала заяву про відмову від довідки;
  • скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу a6o на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність i недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;

 

  • повернулася до покинутого місця постійного проживання;
  • виїхала на постійне місце проживання за кордон;
  • подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймає керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та повідомляє внутрішньо переміщену особу протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Звертаємо увагу, що якщо внутрішньо переміщена особа не повідомила про повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з Законом «Про забезпечення прав i свобод внутрішньо переміщених осіб» рішення про скасування дії довідки приймають на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

  • дані, отримані з відповідних державних реєстрів;
  • дані, отримані в результатi обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; з громадськими об’єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до ст. 16 Закону.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разi строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 9-1 Порядку оформлення i видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи заявник має право подати до уповноваженого органу повідомлення       про    зміну фактичного місця проживання/перебування або про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання через Портал «Дія».