назад
19.04.22

Порядок отримання компенсації за зруйноване житло: що, де і як?

Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, на даний момент затверджено постановою Кабінету Міністрів України №326 від 20.03.2022 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/326-2022-%D0%BF#Text).

Порядок прописаний у постанові встановлює процедуру визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ. Урядом установлено: втрати житлового фонду і об’єктів житлово — комунального господарства — напрям, що включає втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства, об’єкти незавершеного будівництва житлової нерухомості, дачних і садових будинків, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення. Цей напрям прописано, щодо визначення шкоди та збитків, у п.2 пп.5 вищезгаданого Порядку.

Основні показники, які будуть оцінюватися при визначенні шкоди:

 • вартість зруйнованого та пошкодженого житла, яке потребує відновлення;
 • фактичні витрати, здійснені для відновлення пошкодженого житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства;
 • фактичні витрати на здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації;
 • вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів малоповерхового житлового будівництва, у тому числі дачного та садибного типу, а також їх частини;
 • вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів незавершеного житлового будівництва.
 • Визначення такої шкоди та обсягу збитків, завданих Україні, буде здійснюватися відповідно до методики, затвердженої наказом Мінрегіону за погодженням з Мінреінтеграції.

Відповідальними за визначення шкоди та збитків нашої держави за наведеним напрямом визначені обласні, Київська міська державні адміністрації, а на період воєнного стану – військові адміністрації.

Також на спираючись на цей Порядку будуть підготовлені та затверджені проєкти зазначених методик та здійснення оцінки шкоди і втрат для подальшого їх стягнення із країни-агресора.

Але, на жаль, на теперішній час нормативно-правовий документ, що визначає механізм компенсації саме постраждалим громадянам за житлові будинки або квартири, зруйновані через військову агресію російської федерації, поки що відсутній і перебуває у стадії розробки.

Варто зазначити, що першого квітня Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ  – номер, дата реєстрації: 5177 від 01.03.2021 (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=71272).

Проект Закону розроблено з метою надання відшкодування за пошкоджене або зруйноване житло та окремі категорії об’єктів нерухомого майна, а також збору інформації для майбутніх позовів держави Україна до російської федерації.

Отримувачі компенсації. Право на компенсацію матимуть громадяни України, які є:

 • власниками пошкодженого або зруйнованого житла;
 • інвесторами у житлове будівництво, якщо вони отримали право на виконання будівельних робіт, але не ввели будівлю в експлуатацію;
 • членами кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
 • а також спадкоємці осіб усіх зазначених вище категорій.

Отримувачі компенсації за пошкодження спільного майна багатоквартирного будинку – ОСББ чи управителі, які здійснюють утримання відповідних будинків.

Відкритим залишається питання компенсації власникам нежитлового нерухомого майна та компенсації юридичним особам. Очікуємо однозначного врегулювання вказаного питання в подальших правках до законопроекту.

Для здійснення виплат компенсацій громадянам, чиє житло було зруйноване під час воєнного стан та протиправних дій РФ, урядом України відкрито спеціальний рахунок у Національному банку України, на який будуть зараховуватись кошти від фізичних осіб, організацій, компаній, від міжнародних фінансових організацій. Наразі в Україні вже запрацював Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури.  Рахунки для зарахування коштів у гривні, доларах США, євро і фунтах стерлінгів на Урядовому порталі за посиланням – https://www.kmu.gov.ua/gromadskosti/fondi-vidnovlennya-ukrayini/destroyed-infrastructure-fund-vidnovlennya-infrastrukturi .

Не зважаючи на з 30 березня подати заяву скориставшись додатком «Дія» через послугу «пошкоджене  майно». Постановою Кабінету Міністрів України №380 від 26 березня 2022 року затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/380-2022-%D0%BF#Text)

Цією послугою можуть лише громадяни України, у яких було пошкоджено:

 • приватні будинки (садибні, дачні та садові);
 • квартири;
 • інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку).

Як подати заявку на компенсацію зруйнованого житла через «Дію»?

 1. У застосунку «Дія» у меню Послуги оберіть пункт Пошкоджене майно.
 2. Заповніть форму. Для цього знадобиться така інформація:
 • дані щодо пошкодженого об’єкта;
 • фото та опис пошкоджень;
 • контактні дані.

Якщо інформація про об’єкт зберігається в Державному реєстрі речових прав (ДРРП), вона підтягнеться автоматично. У разі відсутності інформації про об’єкт в ДРРП ви матимете змогу внести інформацію в ручному режимі.

Після заповнення форми та її реєстрації ви зможете завантажити заяву у форматі PDF або отримати її на електронну пошту. Додатково відеоінстукцію, щодо порядку дій можна переглянути за посиланням – https://www.youtube.com/watch?v=eCkXhf6H_hY .

Заяву також можна буде подати на порталі Дія за тією ж схемою та фізично в ЦНАП із середини квітня. Для останнього вам знадобиться лише паспорт та РНОКПП.

Адміністратор центру надання адміністративних послуг або нотаріус у день звернення особи з метою подання інформаційного повідомлення:

1) встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання інформаційного повідомлення представником);

2) заповнює інформаційне повідомлення, яке формується з використанням Порталу Дія;

3) роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).

Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації/

Цю процедуру уряд прописано у постанові КМУ № 423 від 05 квітня 2022 року «Про внесення змін до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва» – https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-poryadku-provedennya-obstezhennya-prijnyatih-v-ekspluataciyu-obyektiv-budivnictva-423. Цей Порядок застосовується під час проведення обстеження пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів об’єктів (далі — пошкоджені об’єкти) з метою прийняття рішення про можливість подальшої експлуатації та розроблення заходів із відновлення.

За допомогою таких повідомлень громадян уряд планує детально підрахувати втрачене майно та збитки, а також запропонувати людям компенсації.

Установлено також, що після набрання чинності Законом України про врегулювання відносин щодо компенсації за пошкодження та знищення об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, інформаційне повідомлення, подане відповідно до цієї постанови, прирівнюється до заяви про надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна.

Додаємо, що відмову в наданні компенсації можна оскаржити у судовому порядку.