назад

Порядок застосування е – посвідчення водія та е – свідоцтва про реєстрацію ТЗ

Одним із завдань діджиталізації було спрощення паперового документообігу та надання громадянам можливості «тримати всі документи під рукою» – тобто у мобільному додатку «Дія». Проте, досить часто люди зіштовхуються із вимогами службовців надати саме паперові документи, а випадку їх відсутності – із постановами про накладення адміністративних стягнень. Однак, не завжди погоджуються із правомірністю накладення таких стягнень. Оскарження постанов по справах про адміністративні правопорушення є одним із способів судового захисту порушених прав громадян.

Про порядок застосування електронного посвідчення водія та електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, а також про оскарження постанови про адмінправопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху розповідає головна юристка Кременецького місцевого центру з надання БВПД Ольга Бондар.

Використання посвідчення водія у застосунку «Дія» регламентовано Постановою КМУ № 956 від 23.10.2019 року, якою затверджено Порядок застосування електронного посвідчення водія та електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Цей Порядок визначає процедуру замовлення, формування, пред`явлення та перевірки електронного посвідчення водія та електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Під термінами електронне посвідчення водія (далі е-посвідчення) та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (далі е-свідоцтво) слід розуміти цифрове відображення виданих особі національного посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом). Цей ідентифікатор забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах єдиної інформаційної системи МВС.

Частиною 3 зазначеного Порядку визначено, що особа, яка отримала посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, має право замовити е-посвідчення та е-свідоцтво. Для замовлення е-посвідчення та е-свідоцтва така особа повинна завантажити на смартфон мобільний додаток «Дія» та пройти електронну ідентифікацію.

Е-посвідчення та е-свідоцтво формуються автоматично за наявності в єдиній інформаційній системі МВС усіх відомостей, зазначених у посвідченні водія та свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу. В тому числі від цифрованого образу обличчя особи для формування е-посвідчення. Е-посвідченню та е-свідоцтву присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код) для доступу до відомостей єдиної інформаційної системи МВС, на підставі яких формується е-посвідчення та е-свідоцтво.

Якщо вас зупинив працівник патрульної поліції та просить пред’явити документи, то ви можете показати тільки електронне посвідчення водія. Юристка підкреслює, що частиною 6 та 7 Порядку визначено, що е- посвідчення та е-свідоцтво пред`являються водієм на смартфоні без додаткового пред`явлення посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, виготовлених на бланках, а також без документа, що посвідчує особу.

Поліцейський проводить перевірку достовірності пред`явлених особою е-посвідчення та е-свідоцтва за допомогою технічних засобів, зокрема з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду) та відомостей з єдиної інформаційної системи МВС.

У випадку, якщо на вас склали постанову про адміністративне порушення, то ви можете оскаржити таке рішення посадової особи патрульної поліції. Оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі необхідно шляхом звернення у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд (як за місцем вчинення правопорушення, так і за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушника).

За словами юристки місцевого центру, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), – протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили.

В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.