назад
26.10.22

Програма  «Доступна іпотека»: хто і як може отримати кредит на житло

З жовтня 2022 року стартувала програма «Доступна іпотека» для українських захисників, медиків та педагогів. Під який відсоток річних та з якого часу можна отримати кредит на житло – роз’яснює Оксана Балясна, юристка Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Отримати кредит за програмою «Доступна іпотека» можуть:

  • військовослужбовці Збройних Сил за контрактом, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держтрансслужби, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу ДСНС, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро, поліцейські та члени їх сімей;
  • медичні працівники закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності;
  • педагогічні працівники закладів освіти державної або комунальної форми власності;
  • наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ державної або комунальної форми власності;
  • ветерани війни та члени їх сімей;
  • учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України. Дія цього підпункту не поширюється на сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України, яким виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень;
  • внутрішньо переміщені особи;
  • інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї.

Відсоткові ставки:

  • 3% річних (для всіх категорій громадян, перелічених вище);
  • 7% річних (для всіх інших).

Важливо, що відсоткова ставка залишається незмінною протягом усього строку кредиту.

Наголошуємо, що за умовами кредитування нормативна площа житла, що надається для сім’ї з однієї особи, становить не більш як 52,5 кв. метра загальної площі та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї.

Строк кредитування становить до 20 років. А розмір першого внеску повинен бути не менше 20% від вартості житла.

З жовтня 2022 року скористатися програмою можуть військовослужбовці, правоохоронці, медики, вчителі та науковці. На другому етапі, який розпочнеться з 2023 року, в програмі зможуть взяти участь всі українці, оформивши кредит на житло під 7% річних.

Щоб податися на програму, не потрібно навіть йти в банк для подачі заявки. Достатньо скористатися вебпорталом чи мобільним застосунком «Дія». У комп’ютерній версії порталу державних послуг «Дія» слід обрати меню «Послуги» – «єОселя» – «Подати заявку».

Після подання заявки особі зателефонує представник обраного нею банку, щоб запросити з документами до відділення банку, де в деталях розкажуть деталі кредитування.

Відтак необхідно вибрати житло, яке планується придбати на умовах пільгової іпотеки, та укласти договори з банком та договір купівлі-продажу квартири.

Однак треба мати на увазі, що людина не може оформити іпотеку, якщо вже бере участь у одній із державних програм або має у власності житло, яке відповідає встановленим нормам, окрім випадку, коли житло на момент отримання кредиту розташоване на тимчасово окупованій території або у зоні проведення бойових дій.