назад

Роль прокурора в реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення»

Проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення» ґрунтується на концепції відновного підходу у кримінальних провадженнях щодо кримінальних проступків та нетяжких злочинів, вчинених неповнолітніми, і передбачає організацію комунікації між такими неповнолітніми й потерпілими від вчинених ними правопорушень, з метою виправлення заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх з кримінального процесу з обов’язковим вжиттям заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Процес комунікації та примирення може відбуватися лише за умови добровільної згоди сторін на участь у ньому. Важлива роль у процесі залучення сторін кримінального провадження до участі у «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення» покладається на прокурорів.

Про особливості залучення до «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення» та роль прокурора у процесі реалізації Програми розповідає працівниця Регіонального центру з надання БВПД у Черкаській області Карина Токарева.

Яке завдання покладається на прокурора на першому етапі реалізації Програми?

Оцінка можливості застосування«Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення» та отримання згоди сторін на участь у ній покладається саме на уповноважених прокурорів.

Після оголошення неповнолітньому підозри у вчиненні ним кримінального проступку або нетяжкого злочину у кримінальному провадженні прокурор вивчає матеріали кримінального провадження і з’ясовує наявність таких умов:

  • наявність потерпілої сторони – фізичної особи;
  • визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення чи факту завдання шкоди;
  • можливість контакту між неповнолітнім і потерпілим з урахуванням обставин кримінального правопорушення та стосунків між ними;
  • ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення;
  • вік учасників кримінальної ситуації (залежно від завдань конкретної програми).

Які функції покладаються на прокурора в процесі отримання згоди сторін на участь у Програмі?

У разі встановлення наявності умов, що зазначені вище, прокурор викликає неповнолітнього, його законного представника з одного боку і потерпілого, законного представника неповнолітнього потерпілого з іншого боку і роз’яснює:

  • про можливість реалізації «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення» шляхом залучення посередника, призначеного регіональним центром з надання БВПД та укладення угоди про застосування Програми;
  • що результати участі у Програмі враховуються під час прийняття рішень про наявність підстав для звільнення неповнолітнього судом від кримінальної відповідальності відповідно до статей 45, 46 Кримінального кодексу України (у разі вчинення неповнолітнім кримінального проступку або необережного нетяжкого злочину), статті 48 КК України (звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із зміною обстановки) або закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення на підставі частини четвертої статті 56, пункту 7 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України.

Тобто на прокурора покладається завдання не застосовуючи будь-якого примусу чи вмовлянь, зрозумілою мовою пояснити неповнолітньому та його батькам чим саме їм може бути корисна участь у Програмі.

Після цього прокурор запитує згоду сторін на участь у Програмі. У разі отримання згоди, протягом одного робочого дня прокурор передає інформацію щодо такого кримінального правопорушення до регіонального центру з надання БВПД, який призначає посередника у справі для подальшого проведення медіації для учасників справи.

Які повноваження має прокурор на завершальному етапі Програми?

Після проведення медіації та програми ресоціалізації регіональний центр інформує прокурора про її результати. По завершенню Програми саме прокурор самостійно надає правову оцінку її успішності та у межах строків досудового розслідування приймає одне з рішень:

  • закрити кримінальне провадження (у справах приватного обвинувачення при відмові потерпілого від обвинувачення);
  • звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності (дійове каяття, примирення з потерпілим);
  • або ж направити до суду обвинувальний акт.

Якщо ж інформація про результати медіації надійшла після завершення досудового розслідування прокурор роз’яснює неповнолітньому та його представнику право надати таку інформацію самостійно у судовому засіданні з одночасним заявленням клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.

При прийнятті рішення щодо подальшої долі неповнолітнього до уваги має братися наявність усвідомлення підлітком, який перейшов межу закону своєї вини, розкаяння, зміни його світогляду та можливість виправлення підозрюваного без призначення покарання.

Успішна ж участь неповнолітнього у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення» призводить до його звільнення від кримінальної відповідальності.