назад

Що робити, якщо для Пенсійного фонду рішення суду – «не указ», або як домогтися перерахунку пенсії у повному обсязі

Юристи шуткують: «Добре сміється навіть не той, хто сміється останнім, і  не той – хто виграв суд, а той – хто зумів домогтися стягнення за виконавчим листом!». Адже, інколи рішення суду, винесене на користь людини – це лише половина шляху. Отримати бажаний для клієнта результат, і добитися реального відновлення порушених прав, а не на папері – це  справа честі для юристів Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На прикладі конкретного кейсу порадимо та проконсультуємо, як діяти, коли державна установа не виконує в повному обсязі рішення суду.

З питанням щодо неповного виконання рішень суду до Сарненського бюро правової допомоги неодноразово зверталися пенсіонери, на користь яких окружним адміністративним судом прийнято рішення щодо зобов’язання ПФУ нараховувати та виплачувати доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення. Суд зобов’язує Пенсійний фонд нараховувати такі доплати у розмірі 2 мінімальних заробітних плат щомісячно. Натомість, цей державний орган доплачує до пенсії лише 2 прожиткових мінімуми, що фактично в 3 рази менше суми, яка мала б бути виплачена на виконання рішення суду.

Для оскарження таких протиправних дій пенсійного органу необхідно знову звертатись до суду із заявою  про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб’єктом владних повноважень – відповідачем на виконання рішення суду.

Для цього необхідно виконати ряд передумов:

  1. отримати в окружному адміністративному суді копію рішення та виконавчий лист по справі;
  2. пред’явити даний виконавчий лист до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень;
  3. отримати відомості про хід виконання виконавчого листа державними виконавцями.

Даний алгоритм прямо передбачений статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України і має бути дотриманий для успішного вирішення справи. Адже відповідно до цієї статті особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень – відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Той факт, що пенсіонер вже отримує доплату до пенсії за статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить, що рішення суду по справі набрало законної сили і можна звертатись до Рівненського окружного адміністративного суду за видачею  виконавчого листа.

Таке звернення має бути оформлене у вигляді письмової заяви з підписом пенсіонера. Заява повинна бути надіслана (доставлена іншим способом) до суду. Заява складається в довільній формі, допомогти в складенні такої заяви можуть працівники бюро правової допомоги.

Після отримання виконавчого листа, його необхідно подати до органу державної виконавчої служби. А згодом, після відкриття виконавчого провадження, ще необхідно отримати відомості про хід виконавчого провадження.

Виконання усіх цих кроків  суттєво збільшує шанси на позитивне рішення суду в кінцевому результаті.

В результаті успішного отримання всіх необхідних доказів протиправної бездіяльності органу Пенсійного фонду, суд матиме усі підстави для задоволення заяви та зможе зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення.

Консультацію підготувала головний юрист сектору “Сарненське бюро правової допомоги”  Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія ОЛЕШКЕВИЧ.