назад

Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою кібергрумінгу

Реалії нашого життя такі, що більшість свого часу ми проводимо в мережі інтернет. Сьогодні інтернет – це простір для спілкування, знайомств, навчання та роботи. Однак виникає просте питання чи є цей простір, дійсно, безпечним для наших дітей, адже останнім часом випадків сексуального насильства і шахрайства серед дітей під час використання інтернету значно побільшало, тому кожен має знати про небезпеку, яка може чекати на наших дітей в інтернеті.

Онлайн-грумінг, або кібергрумінг – це новий вид сексуального насильства проти дітей в інтернеті. Він полягає в тому, що шахрай з метою обману та корисливих мотивів реєструються в соціальних мережах під несправжніми акаунтами підлітків, щоб отримати від однолітків відверті матеріали (інтимні фото, відео), гроші або змусити до особистих зустрічей в офлайні.

Такий вид злочинної діяльності немає меж, шахрай і жертва може знаходитись один від одного в різних країнах і, навіть, континентах.Зазвичай над такими злочинами працюють цілі угрупування, до яких входять як чоловіки так і жінки.

Часто злочинці у соціальних мережах надсилають дітям тисячі запрошень для дружби і чекають, поки хтось із них відповість. Також бувають випадки, коли шахрай ретельно спостерігає за жертвою в соціальній мережі, вивчаючи дописи з яких ясно, що дитина самотня і їй не вистачає уваги або ж надто довірлива.

Сторінки шахріїв рідко відрізняються від сторінок реальних підлітків. Грумінг може тривати від одного вечора до декількох тижнів, перш ніж буде отримано перше фото, а далі починаються вимоги грошей або більш приватних матеріалів від дитини.

Ознаки того, що дитина страждає від кібергрумінгу:

  • Протягом тривалого часу дитина стає замкнутою, сумною, напруженою;
  • Поводження дитини з вчителями, однолітками та батьками різко змінюється;
  • Немає інтересу до навчання;
  • Часто сидить за комп’ютером або в телефоні, після чого ще більш засмучується;

Що робити, якщо дитина стала жертвою кібергрумінгу?

  • Обмежити використання дитиною комп’ютера та телефона;
  • Зберегти доказову інформацію факту кібергрумінгу;
  • Видалити акаунт у соціальній мережі;
  • Звернутися до працівників поліції за допомогою;
  • Звернутися за допомогою до психолога, у разі зміни психологічного стану дитини.

Разом з тим повідомляємо, якщо ваша дитина опинилась у складній життєвій ситуації і не знає яку їй обрати модель поведінки – вона може звернутись до консультантів Національної дитячої гарячої лінії за телефоном 0800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) або 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів).

Консультувала фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області- Ольга Апанович.