назад

В Захарівці клієнту допомогли отримати спадщину

Нерідко родичі, особливо під час сварок, як останній аргумент використовують погрозу: «От складу заповіт і відпишу все своє майно іншому». А якщо така розмова відбувається неодноразово, то всі розуміють, що заповіт дійсно складений і спадкоємець відомий заздалегідь.

Подібну історію працівника Захарівського бюро правової допомоги розповів громадянин К. Його мати померла в 2013 році і він не подавав заяви про прийняття спадщини, бо ще за життя вона неодноразово говорила, що віддасть свою землю племінникові, а іншого майна не було. Однак, в 2019 році, переглядаючи старі документи він натрапив на заповіт, в якому все майно мало перейти йому. З цим заповітом клієнт звернувся до нотаріуса, але отримав відмову у відкритті спадкової справи.

Начальник Захарівського бюро Марина Кулік пояснила чоловіку, що нотаріус діяла згідно вимог закону, оскільки спадкоємцям надається строк в 6 місяців для подання заяви до нотаріальної контори. При більш детальному вивченні всіх наявних документів стало зрозуміло, що єдиним способом отримати у власність землю – звернення до суду з заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом, оскільки на момент смерті матері син проживав окремо.

В своїй заяві фахівець звернула увагу суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час смерті постійно із спадкодавцем не проживав, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Строк подання такої заяви – 6 місяців. Однак, за наявності поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Таку позицію закріплено в п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування».

А що ж це за поважні причини, через які спадкоємець може пропустити відведений законом строк в 6 місяців? Відповідь на це Марина Кулік знайшла в постанові Верховного Суду України від 06.09.2017 року у справі № 6-496цс17 та постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 10.01.2019 року у справі № 263/1221/17 – необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. Крім того, при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Фрунзівський районний суд, розглянувши позовну заяву про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та додані до неї докази повністю задовольнив вимоги клієнта на надав йому можливість звернутися до нотаріуса з відповідною заявою протягом ще 3 місяців.

17 лютого 2020 року це рішення набрало законної сили.