назад

Відпустки військовослужбовців: які зміни відбулись в цьому питанні розповідає завідувачка Врадіївського бюро правової допомоги Олена Адамчук.

23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України  «Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який передбачає надання відпустки в особливий період  під час дії воєнного стану для військовослужбовців.  Дана зміна, дає змогу військовим піти у відпустку незалежно від наявності  сімейних та поважних обставин.

Наразі, військовослужбовцям  під час воєнного стану можуть надаватися:

  1. Частина щорічної основної відпустки;
  2. Відпустка за сімейними або іншими поважними обставинами ( обов’язково зі збереженням грошового забезпечення).

Важливим, є те, що кожна з відпусток може надаватися, не більш як 10 календарних днів  не враховуючи час, який необхідний для проїзду в межах до місця проведення відпустки та назад, але не  може бути більше двох діб в один кінець.

Єдиною умовою надання частини щорічної основної відпустки є, те що  вона може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше ніж 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

Тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців, які мають вислугу в календарному обчисленні:

  • до 10 років становить 30 календарних днів;
  • від 10 до 15 років – 35 календарних днів;
  • від 15 до 20 років – 40 календарних днів;
  • понад 20 календарних років – 45 календарних днів

Варто також врахувати, що  під час військового стану припиняється надання всіх відпусток, крім вище зазначених та крім:

  • відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку (якщо обоє батьків є військовослужбовцями, – одному з них за їх рішенням);
  • відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.

Порядок надання відпустки

Військовослужбовець, який бажає отримати певний вид відпустки повинен подати рапорт безпосередньо своєму  командиру. Командир в свою чергу передає рапорт до штабу військової частини для подання на розгляд командиру військової частини, який приймає рішення щодо надання відпустки.