назад

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

«Моя мати померла в Маріуполі. Я маю лише фото її могили. Як мені тепер отримати свідоцтво про смерть мами?», – з таким питанням до юристів БПД звернулась Марина. Рятуючись від війни, жінка переїхала з рідного міста на Рівненщину, а ось її мати навідріз відмовилась покидати рідні стіни…Тож, як встановити факт смерті на тимчасово окупованій території – дізнаєтесь  з юридичної консультації, яку підготувала помічник юриста Дубенського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Людмила Юхимчук.

Виникнення чи припинення прав та обов’язків у осіб пов’язане із настанням певних юридичних фактів та подій. Такими подіями та фактами є, зокрема, народження дитини, усиновлення, укладення шлюбу, смерть тощо.

Відповідні факти та події підтверджуються документами, які видаються уповноваженими органами та установами.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

На жаль, через війну, на сьогоднішній день актуальним є питання оформлення свідоцтва та реєстрації факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

07 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року № 2217-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України», яким, зокрема, внесено зміни до частини третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Відповідно до внесених змін будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.

Однак, є багато випадків, коли не було або немає можливості отримати будь-який документ, що міг би підтвердити смерть людини. В такому разі доказами, що підтверджують викладені заявником обставини можуть бути, письмові свідчення очевидців, фото з місця поховання, тощо.
Якщо поданий документ не надає можливості зареєструвати смерть в органі державної реєстрації актів цивільного стану, для розгляду справи про встановлення факту смерті у суді відділ державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті, у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації.

Далі, щоб зареєструвати факт смерті особи на тимчасово окупованій території необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення даного факту.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути подана родичами померлого або їхніми представниками.

Вказані заяви подаються до будь-якого суду за межами тимчасово окупованої території України.
Згідно з пп. 7, 8 ч. 1 ст. 315, ч. 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Також слід зазначити, що судовий збір за подання такої заяви до суду не справляється відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».