назад

Виплата компенсації за тимчасове розміщення ВПО за програмою «Прихисток»

З 22 березня 2022 року з ініціативи Мінрегіону в Україні діє урядова соціальна програма «Прихисток», мета якої – забезпечити житлом вимушених переселенців, які перемістилися у період воєнного стану в безпечніші місця, та допомогти тим українцям, які безоплатно їх прихистили. Цей проєкт працює виключно на волонтерських засадах.

Детальніше розяснюють юристка Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольга Волощук та волонтерка БПД Кароліна Руснак.

За постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333 «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану» компенсацію на оплату житлово-комунальних послуг надають :
фізичним особам – громадянам України, які є власниками житла, їх представникам;                                                                    – наймачам (орендарям) житла державної або комунальної власності;
  спадкоємцям, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували у своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб.

      Зверніть увагу! Компенсація за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які є членами сім’ї власника житла не надається.

Для того, щоб отримати виплату особі, яка виявила бажання розмістити ВПО у своєму житловому приміщенні, необхідно:

  1. Внести відомості щодо приміщень приватного житлового фонду, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, до веб-ресурсу “Прихисток” https://prykhystok.gov.ua. Це можливо зробити самостійно, або звернувшись до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації.
    На підставі поданих відомостей виконавчий орган шляхом внесення даних до інформаційно-аналітичної системи обліку даних, пов’язаних із компенсацією за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб (далі – інформаційно-аналітична система), формують перелік житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
    Довідково. Інформаційно-аналітична система розпочала свою роботу з 1 вересня 2022 року.
  2. Не пізніше, ніж протягом наступного робочого дня з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб, подати повідомлення за встановленою формою до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення.
    Повідомлення можна подати в паперовій або електронній формі на електронну адресу, визначену виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацією, відповідною військовою адміністрацією.
    У день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості, особи, що розмістили ВПО, зобов’язані повідомити про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати внутрішньо переміщених осіб у такому приміщенні.
  3. Не пізніше п’яти днів з дня закінчення звітного місяця подати до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення заяву на отримання компенсації.
    Таку заяву подають в паперовій формі або засобами електронного зв’язку в електронній формі із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів.
    Заяву розглядають протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви.
    За результатами розгляду заяви виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації вносять відомості до інформаційно-аналітичної системи.

Звертаємо увагу! Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи виконавчого комітету можуть проводити перевірку наведених у заяві відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб, зокрема з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що посвідчують особу, свідоцтва про народження малолітньої дитини, яка є внутрішньо переміщеною особою (у тому числі електронне відображення інформації, що міститься у таких документах), довідки про взяття на облік ВПО або електронної довідки, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи.

У разі, коли за результатами перевірки встановлено факт наведення у заяві недостовірної інформації, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації можуть прийняти рішення про відмову у виплаті компенсації.

Компенсацію особам, що розмістили ВПО, виплачують за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (зокрема, резервного фонду бюджету), коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, іноземних держав та міжнародних організацій у вигляді благодійної, гуманітарної та матеріальної допомоги, а також добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та громадських об’єднань, інших не заборонених законодавством джерел у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.