назад

Визнання факту смерті доньки для оформлення опікунства над онуками

Сьогодні є буденною реальністю той факт, що величезна кількість українців знаходяться за кордоном. На жаль, трапляються прикрі, сумні непоодинокі випадки загибелі наших громадян за межами України, в тому числі на території країни-агресора. Зазвичай, в такому разі перед родичами померлої людини постає багато складних питань, зокрема визнання факту смерті особи.

Пані Ганна, її донька Олена і двоє внуків є внутрішньо переміщеними особами, вони проживали в смт. Кленовий Луганської області, однак  через бойові дії  в 2016 році  змушені були покинути свою домівку та шукати прихистку в Вінницькій області. Олена періодично виїжджала до російської федерації, де 10 березня 2022 року померла на території країни-агресорки, що підтверджується свідоцтвом про смерть.

Перед бабусею постало ряд питань щодо оформлення опіки та піклування над малолітніми  внуками, так як батько дітей  знаходиться невідомо де в російській федерації, дітьми ніколи не цікавився, не виховував, не забезпечував матеріально, фактично з народження.

З метою встановлення факту смерті доньки, пані Ганна звернулася із заявою до Тростянецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському р-ні Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), однак відділом було відмовлено у проведенні реєстрації смерті.

Тоді жінка прийняла рішення звернутись за допомогою до Гайсинського бюро безоплатної правової допомоги. Юристи роз’яснили її право на правову допомогу, як внутрішньо переміщеній особі та пояснили, що необхідно звернутись до суду, призначили адвоката для представництва інтересів пані Ганни в суді.

Суд дослідивши та оцінивши докази у справі, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини.

Згідно листа наданого Тростянецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, встановлено що в архіві цього відділу та за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян відсутній факт державної реєстрації смерті пані Олени. Також  зазначено, що з урахуванням п.1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції №52/5 від 18.10.2000, державна реєстрації смерті громадянки можлива при пред’явленні лікарського свідоцтва про смерть (форми 106/о), або рішення суду (а.с.18).

Враховуючи те, що на даний час між Україною та Російською Федерацією (на території якої настала смерть Олени) розірвано усі дипломатичні відносини, у реєстрації смерті  доньки панні Ганні,  відділом ДРАЦС було відмовлено.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пані Олена  померла в м. Шахти Ростовської області, тобто на території російської федерації. Варто звернути увагу на те, що реєстрація смерті громадян України, померлих за кордоном, виходячи з положень наведеного законодавства, може проводитися дипломатичними представництвами і консульськими установами України, які на даний час не працюють. Згідно з ч. 3 ст. 82 ЦПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписаної в Мінську 22 січня 1993 року, зокрема, Україною та російською федерацією, документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без якого-небудь спеціального посвідчення. Документи, що на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних Сторін доказовою силою офіційних документів.

Встановлення факту смерті померлої та її подальша реєстрація дозволить оформити опікунство бабусі над її неповнолітніми внуками, у контексті якнайкращого забезпечення інтересів дитини, з урахуванням сукупності наданих доказів, суд ухвалив рішення про встановлення  факту смерті пані Олени.

Обставини про встановлення юридичного факту (факту смерті) знайшли своє об`єктивне підтвердження в ході судового засідання, а тому заява обґрунтована і підлягає задоволенню. Перший крок в оформленні опіки та піклування над онуками пройдено.

Ця Справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень  № 147/410/22