назад

Як отримати недоотриману пенсію в зв’язку зі смертю пенсіонера

До сектору «Сокирянське бюро правової допомоги» Кельменецького місцевого центру з надання БВПД звернувся чоловік, у якого померла мати-пенсіонерка. Його цікавив порядок виплати недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера. Роз’яснює завідувач сектору Олександра Івасюк.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується – по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у частині другій ст. 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім’ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім’ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У  разі відсутності членів сім’ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Відповідно до ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

При зверненні кількох членів сім’ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачують, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

У разі смерті пенсіонера його сім’ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії.

Отже, щоб отримати недоотриману пенсію у зв’язку із смертю пенсіонера потрібно протягом шести місяців з дати смерті подати відповідну заяву: у цьому конкретному випадку – до відділу обслуговування громадян № 2 управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Чернівецькій області
(м. Сокиряни), в якому пенсіонерка перебувала на обліку як одержувач пенсії.

До заяви про виплату недоотриманої пенсії потрібно також додати такі документи:

– документ, що посвідчує особу заявника (паспорт та ІПН);

– свідоцтво про смерть пенсіонера;

– пенсійне посвідчення (при наявності);

– документи, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про народження);

– документи про спільне проживання разом з померлим (довідка про склад сім’ї або довідка про фактичне місце проживання особи без реєстрації, тощо).