назад

Як отримати внутрішньо переміщеним особам, а також особам, які перебувають на тимчасово окупованих територіях допомогу по безробіттю: покрокові дії

6 травня 2022 року підписано Президентом України закон № 7275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану» на період дії воєнного стану яким внесено зміни до законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення» та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Нововведення у призначенні допомоги по безробіттю дещо спрощують процедуру отримання статусу безробітного та соціальних виплат для внутрішньо переміщених осіб, а також осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, або територіях де ведуться бойові дії. Згідно даних змін, безробітний може отримувати допомогу, не відвідуючи центр зайнятості. У даний час зробити це можливо за допомогою електронних сервісів Державної служби зайнятості або мобільного застосунку «Дія».

Нові правила діятимуть на період воєнного стану та 180 днів після його закінчення.

Державною службою зайнятості розроблено покрокову інструкцію для отримання статусу безробітного. Даною інструкцією визначено також альтернативні способи подачі заяви для громадян, які перебувають на території бойових дій або на тимчасово окупованій території для отримання статусу безробітного:

1. можна заповнити відповідні заяви онлайн та надіслати через електронні сервіси Держслужби зайнятості:

 • про надання/поновлення/призначення статусу безробітного.
 • про виплату допомоги по безробіттю.

2. Якщо можливості заповнити заяви онлайн немає, можна їх завантажити, після чого роздрукувати, заповнити, підписати, сфотографувати та відправити в електронній формі Держслужбі зайнятості. У темі листа слід обов’язково вказати слово “реєстрація”, прізвище, ім’я, по батькові.

Варто зазначити, що важливими змінами у порядку надання статусу безробітного є те, що внутрішньо переміщені особи, які не мають документів, теж можуть оформити статус безробітного. Підставою оформлення та розрахунку суми виплат з безробіття у цьому разі є інформація з реєстрів та баз даних органів виконавчої влади.

Якщо громадянин перебуває на безпечній території у Україні та бажає отримати статус безробітного, він може звернутись із заявою до найближчого центру зайнятості.

Міністерство економіки зазначає, що допомога з безробіття виплачуватиметься після реєстрації через портал або додаток “Дія” чи електронні сервіси служби зайнятості. У областях, де центри зайнятості не можуть забезпечити фінансування допомоги, перерахування коштів буде здійснюватись АТ “Ощадбанк” на банківський рахунок заявника або шляхом переказу через міжнародну платіжну систему “My Transfer”.

Розмір допомоги з безробіття, її тривалість та умови розраховуються з огляду на трудовий стаж людини, підстави звільнення та розмір зарплати, яку вона отримувала.

Статтею 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб:

 • до 2 років – 50 відсотків;
 • від 2 до 6 років – 55 відсотків;
 • від 6 до 10 років – 60 відсотків;
 • понад 10 років – 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:

 • перші 90 календарних днів – 100 відсотків;
 • протягом наступних 90 календарних днів – 80 відсотків;
 • у подальшому – 70 відсотків.

Законодавством передбачено випадки припинення виплати допомоги по безробіттю. Серед них:

 • працевлаштування безробітного;
 • поновлення безробітного на роботі за рішенням суду;
 • вступу до закладу освіти на навчання з відривом від виробництва;
 • відрахування із закладу освіти;
 • призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу;
 • подання письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості;
 • закінчення строку їх виплати;
 • зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про виплату допомоги по безробіттю (крім періоду дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб);
 • та інші випадки, передбачені у статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості можливе також в разі його відмови від виконання суспільно-корисних робіт. Тож, не працевлаштовані громадяни, які отримують державну допомогу, зобов’язані брати участь у таких роботах на вимогу військового командування або органів місцевого самоврядування.

Ірина БУРЧЕНЮК, завідувачка сектору Кременецьке бюро правової допомоги