назад

Як переселенцю з Маріуполя допомогли встановити факт смерті бабусі

24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабний воєнний наступ на територію України. На жаль, через збройну агресію російської федерації проти України та ведення на території нашої держави активних бойових дій гинуть мирні громадяни, а зафіксувати належним чином факт смерті людини інколи не має можливості. Адже в містах, де проводяться активні бойові дії, серед яких і місто Маріуполь, громадяни майже втратили можливість отримати необхідні документи від державних органів та установ.

Житловий фонд та інфраструктура Маріуполя зруйновані на 90%, тому, у разі смерті людини, її родичі не завжди мають можливість отримати лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545 (форма № 106/о). Тож у такому випадку виникає необхідність державної реєстрації смерті на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

У квітні до Драбівського бюро правової допомоги Золотоніського місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Микола з проханням допомогти йому скласти заяву до суду про встановлення факту смерті особи. Чоловік пояснив, що має статус внутрішньо переміщеної особи, бо переїхав до селища Драбів Золотоніського району Черкаської області з міста Маріуполя Донецької області.

«16 березня 2022 року моя бабуся померла у сховищі будівлі державної установи. У зв’язку з тим, що на час смерті бабусі поблизу не було лікарів, які могли б зафіксувати факт її смерті та видати відповідне лікарське свідоцтво, було складено акт,  згідно з яким комісією у складі медсестр неврологічного відділення було зафіксовано факт смерті», – розповів чоловік.

Для проведення державної реєстрації смерті бабусі пан Микола звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та надав акт, згідно з яким була зафіксована смерть жінки. На своє звернення чоловік отримав відмову, адже не надав відповідного документа, який може бути підставою для державної реєстрації смерті особи (акт, який отримав чоловік від комісії медсестер не є належним документом). Фахівці органів РАЦСу порадили чоловіку встановити факт смерті бабусі шляхом звернення до суду з відповідною заявою.

Працівниця Драбівського бюро правової допомоги Світлана Опанасенко взялася допомагати пану Миколі. Фахівчиня вивчила обставини справи, зібрала доказову базу, склала та подала до суду заяву про встановлення факту смерті бабусі.

«У разі відсутності медичного висновку щодо причини смерті чи відсутності медичної довідки, в якій констатується факт смерті та неможливості надання даних документів до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для проведення державної реєстрації смерті, справа про встановлення юридичного факту смерті особи відповідно до положень цивільного законодавства вирішується в судовому порядку», – зазначила юристка.

Суд, оцінивши подані письмові докази, допитавши заявника, свідка, врахувавши думку заінтересованих осіб, заяву задовольнив  повністю, встановивши факт смерті громадянки України, яка померла 16 березня 2022 року в місті Маріуполь Донецької області.

Тож завдяки професійним діям та правильній позиції  юристки бюро, пану Миколі вдалося належним чином зареєструвати смерть бабусі.  

Справа № 692/296/22