назад

Юристка Бердянського місцевого центру Юлія Кононенко домоглася стягнення майже 70 000 грн. грошової допомоги при звільнені зі служби

З метою захисту та відстоювання трудових прав, до Бердянського місцевого центру звернулася пані Наталя – старший лейтенант внутрішньої служби, за плечима якої сімнадцятирічний термін безперервної служби в установах виконання покарань.

Свою трудову діяльність пані Наталя розпочала ще в 2000 році на посаді фельдшера медичної частини Західної виправної колонії (№ 97) управління ДДУПВП в Донецькій області. Починаючи з січня 2016 року її було призначено на посаду фельдшера медичної частини Бердянської виправної колонії УДПтС України в Запорізькій області (№ 77). В серпні 2018 року її було звільнено у запас Збройних Сил України за п. 4 ст.77 (у зв’язку із скороченням штатів), при цьому розмір нарахованої та виплаченої вихідної допомоги за відпрацьований час склав усього 8980,32грн., тобто лише за два повних роки служби в БВК (№ 77), без урахування календарної вислуги років, починаючи з 11.12.2000 року.

Не погоджуючись з тим, що виплата грошової допомоги при звільненні була здійснена лише із розрахунку за два повних роки служби в БВК (№ 77), а не за весь сімнадцятирічний термін безперервної служби, в рамках вирішення даного питання в досудовому порядку пані Наталя почала звертатися до різних установ та посадовців усіх рівней.

Нажаль, майже усі спроби врегулювати дане питання в досудовому порядку виявились безрезультатними, оскільки звернення пані Наталії до вищого керівництва були фактично проігноровані, тому з метою захисту своїх порушених прав була змушена звернутися до Місцевого центру.

Наказом № 78/107-зв від 01.03.2019 року, для надання безоплатної вторинної правової допомоги, пані Наталі, була призначена досвідчена та кваліфікована фахівчиня Місцевого центру – Юлія Кононенко.

Вивчаючи матеріали справи та норми діючого вітчизняного законодавства, юристка прийшла висновку про наступне.

Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України визначено Порядком виплат грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року № 925/5 (надалі за текстом – Порядок).

На підставі положень абз. 2 п 1 розділу 3 Порядку передбачено, що у разі звільнений зі служби за віком, у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності календарної вислуги років 10 років і більше.

За змістом ч. 1 ст. 9 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначено, що у разі звільнення зі служби за віком, у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Аналогічне положення затверджене в абзаці першому-третьому пункту 10 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (далі – Постанова № 393), згідно з якими військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Враховуючи положення вказаних вище норм законодавства та приймаючи до уваги розмір грошового забезпечення пані Наталі, Юлією Кононенко була обрахована сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, яка мала бути виплачена заявниці відповідачем.

Складений та поданий позов до Запорізького окружного адміністративного суду про визнання дій Державної установи «Бердянська виправна колонія (№ 77)» із зобов’язанням нарахувати та виплатити недоотриману частину одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у розмірі 67 352,40 грн. було задоволено в повному обсязі (справа № 280/2065/19), чим поставлено крапку в цій історії.

Додатково нагадуємо, звернутися за допомогою до установ системи безоплатної правової допомоги можна за наступними адресами:

  • Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги  –  м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/ 8,  тел. (06153) 4-89-42,

скайп: berdyansk_center, ел.адреса:  [email protected] zp.ua

  • Постійнодіючий дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Шмідта, 20, тел. (06153) 4-45-35,  скайп: berdyansk_center, ел.адреса:   [email protected]
  • Гуляйпільське бюро правової допомоги – м. Гуляйполе, вул. Соборна, 103, тел.: (06145) 4-25-14, [email protected]
  • Пологівське бюро правової допомоги –  м. Пологи, пров. Некрасова, 2,  тел.: (06165) 2-21-25,  [email protected]
  • Приморське бюро правової допомоги – м. Приморськ, вул. Центральна, 26, тел.: (06123) 7-45-14,  [email protected]
  • Більмацьке бюро правової допомоги – смт Більмак, вул. Запорізька, 28-а,тел.: (06147) 2-20-54, [email protected]
  • Чернігівське бюро правової допомоги – смт Чернігівка, вул. Соборна, 448, тел.: (06140) 9-11-97,  [email protected]

А також єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги:

0-800-213-103 (діє цілодобово і безкоштовно).