назад

За звернення до суду потрібно платити?

За подання заяв, скарг до суду на всій території України сплачується певний платіж. Дане питання регулюється Законом України «Про судовий збір».
Розмір судового збору залежить від прожиткового мінімуму. Щороку, Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлюється розмір прожиткового мінімуму. У 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня – 2481 гривня. Отже, від цієї суми будуть обраховані ставки судового збору у цьому календарному році. Розмір судового збору може розраховуватись у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Так, за подання до суду:

  • позовної заяви майнового характеру – це все, що стосується майна, будинків, земельних ділянок тощо, становить 1 відсоток ціни позову (тобто вартості майна), але не менше 992,40 грн. та не більше 12 405 грн.
  • позовної заяви немайнового характеру, наприклад: розірвання шлюбу, визначення місця проживання дітей, позбавлення батьківських прав, захист честі і гідності тощо, становить 992,40 грн.
  • за подання апеляційні скарги – 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 37 215 грн.
  • за подання касаційної скарги – сплачуються судовий збір в розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 49 620 грн.
  • за видачу судом документів – судовий збір може бути різним, залежно від того, який саме документ потрібен (особі може бути потрібно за повторну видачу копії судового рішення, за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання тощо).

Проте, згідно законодавства, є окремі категорії громадян та справ, коли особи звільняються від сплати судового збору. Наприклад, не сплачують судовий збір:

  • позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
  • позивачі – у справах про стягнення аліментів;
  • позивачі – у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
  • особи з інвалідністю I та II груп;
  • виборці – у справах про уточнення списку виборців;
  • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;
  • заявники – у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Даний перелік не є вичерпним.

Крім того, Закон України «Про судовий збір» передбачає, що суд також може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати враховуючи майновий стан сторони. Для цього необхідно подати до суду відповідне клопотання і долучити докази, що підтверджують неможливість сплатити судовий збір.

Консультацію підготувала завідувач сектору Тернопільське бюро правової допомоги Оксана Тесля.

Для отримання більш детальної інформації та роз’яснення прав, можна звернутись до Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7, або отримати інформацію за телефоном: 0800 213 103.