назад

Залізничний транспорт: пільговий проїзд і повернення вартості квитка

Чи має дружина загиблого захисника пільги на проїзд залізничним транспортом?

 Відповідає Людмила Клімова, завідувач Сахновщинського бюро правової допомоги.

Право пільгового проїзду залізничним транспортом гарантується статтею 9 Закону України «Про залізничний транспорт». Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи.

«До пільгових перевезень належить безплатний проїзд та проїзд зі знижкою вартості проїзду», – каже юристка.

Повний перелік пільг на проїзд залізницею визначений наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 27 грудня 2006 року № 1196 «Про затвердження Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України» (зі змінами).

Згідно з п. 1.13 цих Правил, лише батьки військовослужбовців, які загинули, мають право на безкоштовний проїзд всіма видами транспорту та на 50 % відсотків знижки при користуванні міжміськими видами транспорту.

Дружина, діти та інші члени сім’ї права на пільговий проїзд не мають, якщо інше не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування.

Планувала поїхати до доньки в Одесу, взяла квитки на потяг заздалегідь. На жаль, через хворобу чоловіка у заплановану дату поїхати не вдасться. Чи можна повернути квитки та отримати їх вартість? Якщо так, то в якому розмірі?

Відповідає Ольга Литвин, фахівчиня Лозівського бюро правової допомоги.

«Все залежить від часу, який залишився до відправлення потягу станом на дату повернення квитків», – розповідає фахівчиня.

Нещодавно набрали чинності зміни до Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України (затверджені наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України 19 грудня 2022 року № 948). Вони передбачають, що в разі, якщо пасажир відмовився від поїздки з особистих причин:

  • у термін не менш ніж за 24 години до відправлення поїзда, йому виплачується повна вартість квитка і плацкарти;
  • від 24 до 6 годин до відправлення поїзда, йому виплачується повна вартість квитка і 50 відсотків вартості плацкарти;
  • менш ніж за 6 годин до відправлення поїзда, але не більше однієї години після його відправлення, йому повертається тільки вартість квитка, а вартість плацкарти не сплачується.