Перейти до основного вмісту

Правозахисники Дніпропетровщини обговорили права вразливих групп населення

121 березня 2017 року у Дніпрі було презентовано аналітичний звіт «Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів», підготовлений Експертним центром з прав людини. Захід організували ГО «Експертний центр з прав людини» за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження». Участь у круглому столі взяли правозахисники Дніпропетровщини, адвокати,  задіяні у системі безоплатної правової допомоги, а також директор Регіонального центру з надання БВПД Людмила Яцуба.

Дискусія навколо актуальної теми захисту прав наркозалежних, секс-працівниць та інших вразливих категорій громадян вийшла досить жвава. Адже кожен із присутніх на заході має великий досвід із захисту прав таких груп населення.

Так, відповідно наданого звіту, 74% наркозлочинів, виявлених поліцією у минулому році, стосуються незаконного виробництва, виготовлення, придбання та зберігання наркотиків без мети збуту. Водночас наркозлочини, пов’язані зі збутом, складають менше 2 %. «А це значить що правоохоронці продовжують переслідувати наркозалежних людей, а не перекривають наркотрафік, – підсумувала Злата Швець, соціолог Експертного центру з прав людини. – Адже у першому випадку буде «розкрито» кілька злочинів, а у другому – лише один».

Стереотипи щодо вразливих груп населення, необізнаність, недієва система допомоги наркозалежним – основні причини систематичного порушення прав вразливих груп вважає регіональний представник Управління забезпечення прав людини Національної поліції Україні в Дніпропетровській області Юлія Нітютько.

Експерт ЕЦПЛ Віктор Чупров у свою чергу розповів про унікальний механізм запобігання неправомірним діям поліції – регіональні групи з протидії порушенням прав вразливих груп. Це команди, які складаються з адвокатів, журналістів, правозахисників та власне представників вразливих груп. Вони діють у шести обласних центрах, в тому числі і в Дніпрі. Учасники таких команд самостійно збирають докази порушення прав людини у поліції та допомагають постраждалим відновити справедливість.

«Останнім часом на Дніпропетровщині трапляються випадки пасивної слідчої діяльності. Це коли здійснюється психологічний тиск на особу аби та вчинила злочин. У разі відмови особу ставлять перед вибором: або крадіжка, або в неї знайдуть наркотики», – розповіла Тетяна Лагойда, координатор Дніпропетровської регіональної команди.

З власного досвіду роботи про незаконні затримання та порушення права на захист знає Людмила Яцуба. Очільниця Регіонального центру з надання БВПД розповіла, що чергові центру завжди оперативно, у будь-який час доби, реагують на дзвінки слідчого, направляючи до затриманого адвоката за рахунок держави. Для того, щоб упевнитись у належному виконанні представниками правоохоронних органів своїх обов’язків Центром щоквартально проводяться звірки з ГУНП та відділками поліції. Також відбувається активна робота з перевірки якості послуг, надаваних адвокатами – для цього в Центрі працює менеджер з якості, який проводить моніторинг роботи адвокатів. Не залишається поза увагою і всебічне інформування населення про роботу центру та систему надання БПД взагалі – через засоби масової інформації, вуличне інформування, листівки та інформаційні буклети тощо.

Насамкінець заходу учасники круглого столу зійшлись на думці працювати у напрямку тісної співпраці для того щоб спільними зусиллями забезпечувати право на захист та справедливий судовий розгляд вразливій категорії громадян.

Нагадуємо, що Регіональний центр з надання БВПД у Дніпропетровській області знаходиться за адресою:м. Дніпро, вул. Старокозацька 56, 5 поверх, кабінети 501, 502, 503, 509, 519.

Адреси інших місцевих центрів та бюро правової допомоги можна переглянути тут. Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати за номером цілодобової телефонної лінії –0 800 213103.

{gallery}news/2017/03/18{/gallery}

Пресцентр
Усі новини

Відбулися тренінги для правників системи надання БПД «Робота з постраждалими від СНПК: інтерв’ювання та надання правничої допомоги»

Надання безоплатної вторинної правничої допомоги людям, які постраждали від катувань або СНПК, вимагає від юристів особливої професійної чутливості.  Оскільки система надання БПД стає для…

Переглянути новину