Перейти до основного вмісту

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення: обмінювались зразковими практиками Сумщина, Полтавщина, Одещина та Дніпропетровщина

Уже розпочався другий квартал 2023 року, але цьогоріч по всій Україні  є лише 9 випадків застосування пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»(далі – Програма відновлення) *. Це зумовлено значною мірою тим, що нині складно встановити кримінальне провадження, у якому підозрюється неповнолітній та яке за формальними ознаками підпадає під дію Програми відновлення, адже вчинення злочину в умовах воєнного стану є обставиною, яка обтяжує покарання або впливає на кваліфікацію злочину, а однією з умов участі у пілотному проєкті є вчинення неповнолітнім проступку або нетяжкого злочину.

Це та інші питання днями у рамках онлайн-дискусії на тему: «Досвід реалізації Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення в умовах воєнного стану» обговорили координатори пілотного проєкту із Сумської, Полтавської, Одеської та Дніпропетровської областей.

Усі учасники зустрічі зазначили, що наразі спостерігається рекордно низька кількість справ з відновного правосуддя для неповнолітніх. За час повномасштабного вторгнення рф до України з чотирьох областей, які брали участь в заході успішних справ було: в Сумській області – 8, Полтавській – 7 ,Одеській – 2, Дніпропетровській – 2.

«Основною проблемою застосування Програми відновлення під час воєнного стану є зміна кваліфікації злочинів, тому що більшість правопорушень зараз кваліфікуються як тяжкі і як наслідок – значна кількість неповнолітніх втратили своє право на участь у Програмі відновлення», – зазначила  директорка Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області Світлана Клішина.

Модераторка зустрічі заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД  у Сумській області Валентина Волобуєва звернула увагу, що більшість підлітків, які підпадали під категорію учасників Програми відновлення через війну перебувають за кордоном.

Під час заходу учасники обговорили питання налагодження ефективної співпраці з органами пробації, які моніторять всі кримінальні провадження щодо неповнолітніх,  внесені в ЄРДР з метою швидкої комунікації з усіма суб’єктами та залученням дитини, яка вчинила кримінальне правопорушення у Програму відновлення .

«Продовжуємо впроваджувати Програму відновлення, комунікуємо з прокуратурою та пробацією, не зважаючи на війну, залишається актуальним допомога обвинуваченому підлітку, адже саме зараз дана категорія громадян стала ще вразливішою», – акцентувала начальниця відділу  організації надання та забезпечення якості правової допомоги, підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання БВПД у Дніпропетровській області Ірина  Мазана.

Також обговорили досвід регіонів щодо виконання вимог спільного наказу Координаційного центру з надання правової допомоги та ДУ «Центр пробації» в частині комунікацій між регіональними центрами, органами пробації, неповнолітнім та його законним представником. 

«Дуже багато часу та ресурсу відводиться на узгодження часу та місця проведення зустрічі неповнолітнього з представниками пробації,  у зв’язку з чим не завжди можна вкластись у строки досудового розслідування та провести  процедуру  по відновному правосуддю», – каже заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД  у Сумській області Валентина Волобуєва.

Окрім того, під час онлайн-дискусії обговорили досвід Програми відновлення в цілому за весь час її дії на території України.

«Впродовж дії пілотного проєкту у Полтавській області 10 кейсів, дев’ять з яких успішні. Повторних правопорушень чи злочинів неповнолітні, які брали участь у пілотному проєкті не вчиняли», – поінформував заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Ігор Клименко.

За результатами зустрічі було запропоновано направити запит до Координаційного центру з надання правової допомоги щодо внесення змін до наказу в частині механізму взаємодії між регіональними центрами та органами пробації для того, щоб органи пробації самостійної комунікували з неповнолітніми для  узгодження дати та часу відвідування неповнолітнім органу пробації, як це відбувається під час комунікаціі медіатора з потерпілим, неповнолітнім та його законним представником.  

Довідково:*Програма відновлення для неповнолітніх впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Спільний наказ Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» № 172/5/10 був підписаний 21 січня 2019 року.

Пресцентр
Усі новини

Відбулися тренінги для правників системи надання БПД «Робота з постраждалими від СНПК: інтерв’ювання та надання правничої допомоги»

Надання безоплатної вторинної правничої допомоги людям, які постраждали від катувань або СНПК, вимагає від юристів особливої професійної чутливості.  Оскільки система надання БПД стає для…

Переглянути новину