назад

На Черкащині школярам розповіли про «Програму відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»

Правова освіта здатна попередити окремі життєві трагедії, що виникають через незнання законів. Особливо це важливо для неповнолітніх. Але якщо ж дитина таки переступила межу закону, зараз у неї з’явився шанс виправити скоєну помилку. Цей шанс надає «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

З метою популяризації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який успішно реалізується в Україні з 2019 року, завідувач Чорнобаївського бюро правової допомоги Інна Копійка за участі старшого інспектора Золотоніського РС № 2 філії ДУ “Центр пробації” в Черкаській області Ярослави Швиденко провели інформаційну лекцію на тему: «Відновне правосуддя для неповнолітніх» для учнів 5-А класу Чорнобаївської ЗОШ № 1.

«Людям властиво робити помилки, та іноді ці помилки можуть наносити шкоду оточуючим та навіть мати ознаки кримінального правопорушення. Тоді як дорослі в більшості випадків мають сформовану психіку та здатні нести відповідальність за свої дії, підлітки тільки проходять процес становлення особистості, який може супроводжуватись емоційною нестабільністю, неконтрольованими перепадами настрою та навіть агресією, що часто стає причиною скоєння протиправних дій», – зазначила Інна Копійка.

Саме тому у випадках, коли кримінальний проступок чи нетяжкий злочин вчинений підлітком вперше та неповнолітній визнає свою провину і готовий компенсувати завдану моральну чи/та матеріальну шкоду потерпілому, у кримінальну провадженні може застосовуватись проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Юристка наголосила, що застосування Програми можливе лише за умови згоди на участь у ній і неповнолітнього, і потерпілого.

До процесу відновного правосуддя регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, з числа адвокатів, що співпрацюють з центром і пройшли спеціальне навчання та підготовку залучається кваліфікований спеціаліст, який виступає в ролі посередника. Він допомагає підлітку та потерпілому досягти примирення задля досудового врегулювання конфлікту.

Обов’язковою умовою для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності чи відбування покарання є компенсація підлітком завданої шкоди потерпілому. Тому з метою оптимального вирішення для обох сторін провадження питання, щодо відшкодування шкоди, посередник налагоджує ефективний процес переговорів між потерпілим та неповнолітнім. Обговоривши завдані моральні та матеріальні збитки та шляхи їх компенсації, сторони підписують угоду про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

З усіма неповнолітніми, які беруть участь у програмі з відновного правосуддя, працюють професійні психологи. Фахівці складають психологічні портрети цих дітей. Після цього призначаються заходи, направлені на ресоціалізацію неповнолітніх.

Заходи ресоціалізації тривають від одного до чотирьох місяців та являють собою спрямовані індивідуально на конкретну дитину заходи, які дають можливість їй усвідомити і виправити ситуацію, яка склалася для потерпілого та громади, відшкодувати шкоду, пройти соціальну адаптацію у громаді. Це можуть бути індивідуальні заняття і тренінги з психологом, спрямовані на формування у неповнолітнього відповідних навичок — подолання стресу, підвищення самооцінки, розширення світогляду; курси психологічної корекції; робота в психологічних групах; спортивні секції; індивідуальна робота з психологом.

«Практика застосування «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Україні показує позитивні результати – більшість учасників успішно проходять ресоціалізацію та спокутують свою провину, завдяки чому звільняються від кримінальної відповідальності», – розповіла фахівчиня бюро.

Довідково. Як отримати безоплатну правову допомогу:

  • отримати усну консультацію з вашого питання можна у контакт-центрі системи БПД за номером: 0 800 213 103 дзвінки безкоштовні, юристи на лінії пн-пт з 8:00 до 19:00, сб-нд з 9:00 до 18:00;
  • щоб отримати правову консультацію письмово, напишіть у телеграм-бот: https://t.me/LegalAidUkraineBot (юристи відповідають у робочі дні);
  • або завітайте до найближчого з наших бюро: https://bit.ly/bpd_buro

Усі сервіси доступу до безоплатної правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua