назад

Адвокат довів у суді смерть чоловіка на тимчасово окупованій території

Щоб зняти з реєстраційного обліку чоловіка, який помер на тимчасово окупованій території, дружині довелося доводити факт його смерті в суді. Допоміг вирішити справу адвокат Василь Оніщук, який співпрацює з Шепетівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

До Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась жінка з проханням допомогти в реєстрації смерті її чоловіка для зняття його з реєстраційного обліку.

Чоловік клієнтки помер у грудні 2018 року в смт Михайлівка Перевальського району Луганської області, що розташоване на тимчасово окупованій території. Відтак жінка звернулася до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про видачу свідоцтва про смерть. Проте у відділі ДРАЦСу їй  повідомили про неможливість видачі документа.

Позаяк проблему клієнтки можна було вирішити лише в судовому порядку, в місцевому центрі їй призначили адвоката Василя Оніщука.

В обґрунтування вимог позовної заяви, адвокат вказав, що відповідно до Додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» зі змінами населені пункти Перевальського району Луганської області належать до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Враховуючи аргументи, наведені адвокатом у заяві, суд вирішив, що позовна заява підлягає задоволенню. Тепер жінка зможе отримати свідоцтво про смерть чоловіка та зняти його з реєстраційного обліку.