назад

До Кременецького місцевого центру звернулася громадянка М., щодо встановлення права власності на квартиру. Жінка проживала в квартирі, яку викупила, понад 15 років, проте, ані зареєструватися місце проживання, ані відчужити, ані отримати жодних соціальних пільг не могла. Допомогла вийти зі складнної ситуації адвокат системи БПД Мирослава Вальчук.

Громадянка М. ще в 2003 році була прийнята на роботу в приватне сільськогосподарське підприємство. Розпорядженням голови ПСП їй було виділено, як члену колгоспу, в користування службову квартиру в сімейному гуртожитку. В подальшому клієнтка центру викупила надану їй квартиру, повністю сплативши її вартість. В зазначені роки колгосп продавав належні йому житлові будинки та квартири членам колгоспу, однак при купівлі нерухомого майна жодні договори на той час не укладалися та нотаріально не посвідчувалися.

З моменту передачі квартири, жінка та її сім`я проживали та вели спільне господарство у ній, однак оформленням свого права власності на квартиру в той час, вона не займалася, по причині відсутності коштів.

Зараз колгоспу ПСП «Лановецька» вже не існує. На сьогоднішній день будівля житлового будинку (гуртожиток) на балансі Лановецької міської ради не перебуває, а відповідно жодних дій сі своєю нерухомістю фактична власниця зробити не може.

Більше 15 років клієнтка центру проживає разом з сім`єю у квартирі, добросовісно та безперервно володіє та відкрито користується нею, веде домашнє господарство, підтримує чистоту і порядок в домі, сплачує всі комунальні послуги, поліпшує загальний стан будинку, проводить капітальний та поточний ремонт, а тому вважає, що має право звернутися до суду та визнати право власності на зазначену квартиру.

Адвокатом Мирославою Вальчук, якого призначив місцевий центр було підготовлено та подано позовну заяву, в результаті чого вдалося довести виникнення права власності на службову квартиру у сімейному гуртожитку за набувальною давністю.

Оскільки, можливість пред’явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також частини четвертої статті 344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. Тому особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

Відповідно до ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном – протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Рішенням Лановецького районного суду позов задоволено і фактична власниця квартири документально підтвердила своє право користуватись, володіти та розпоряджатись своїм майном.

Право з тобою! Захищай свої права разом з системою безоплатної правової допомоги!