назад

Черговий успіх в реалізації Програми відновлення для неповнолітніх на Волині

Реалізація пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» на Волині не припиняється.

Вкотре з’явився привід порадіти за неповнолітнього хлопця, якому вдалося вчасно виправити свою помилку, яка могла призвести до дуже неприємних наслідків.

Тож, що сталося? Розраховуючи на те, що ніхто не здогадається, неповнолітній А. вигадав шахрайську схему, задля реалізації якої замовив через Інтернет сайт «ОЛХ» комплектуючі до комп’ютерної техніки на вигадане ім’я. Отримавши замовлення, парубок скористався неуважністю операторів поштового відділення та підмінив надісланий товар на непрацюючі комп’ютерні деталі, а в подальшому відмовився від замовлення та розпорядився повернути його відправнику. Таким чином, шляхом обману хлопець заволодів чужим майном на суму близько 15 тисяч гривень.

Втім, відправник виявив підміну та негайно звернувся до правоохоронних органів. А невдовзі юний «винахідник» опинився під загрозою кримінальної відповідальності за скоєне і зрозумів, що один необачний вчинок може зіпсувати йому все життя.

Разом з тим, система безоплатної правової допомоги продовжує надавати правову допомогу неповнолітнім особам, які вчинили кримінальне правопорушення і готові стати на шлях виправлення.

Тож, якщо вже трапилось так, що неповнолітній потрапив на цю «криву стежку» – завжди залишається шанс на виправлення, яким можна скористатись взявши участь у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Суть Програми полягає у тому, щоб допомогти учасникам створити простір для конструктивного діалогу. Для потерпілого це можливість висловити свої потреби та відчуття, викликані протиправними діями на його адресу, а дитині – усвідомити вчинене правопорушення та понести щире каяття. Сторони також можуть домовитися про спосіб відшкодування збитків, який задовольнить потерпілу сторону. А для неповнолітнього визначаються заходи ресоціалізації, з метою недопущення аналогічних випадків у майбутньому. Крім того, врахувавши участь неповнолітнього підозрюваного у Програмі відновлення, суд може звільнити його від кримінальної відповідальності, за результатами розгляду кримінальної справи.

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, застосовується за чотирьох умов:

  • наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;
  • визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;
  • згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

У разі, якщо обставини кримінального провадження відповідають зазначеним умовам, прокурор проінформує неповнолітнього, його законного представника та потерпілого про можливість реалізації Програми.

Скориставшись такою можливістю, неповнолітній А. взяв участь у Програмі, щиро покаявся, примирився з потерпілим, відшкодував завдані збитки та був звільнений від кримінальної відповідальності.