назад

Допомогли недієздатним переселенцям на Ковельщині отримати можливість оформити статус ВПО

До Ковельського бюро правової допомоги Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулись за допомогою партнери – адміністрація Голобського психоневрологічний інтернату. Та повідомили, що до Голобського психоневрологічного інтернату з інтернатних закладів окупованого сходу країни евакуйовано двох недієздатних осіб.

Щоб оформити таким переселенцями статус ВПО, адміністрація Голобського психоневрологічного інтернату звернулась до Управління соціального захисту населення Ковельської РДА. Однак в Управлінні соціального захисту населення Ковельської РДА повідомили, що недієздатні особи можуть отримати статус ВПО лише за зверненням свого опікуна.

Опікуни недієздатних осіб, евакуйованих до Голобського психоневрологічний інтернату через територіальну віддаленість, труднощі воєнного стану та небажання діяти не сприяли оформленню необхідного статусу своїм підопічним. Така бездіяльність опікунів ставила під загрозу законні права та інтереси недієздатних переселенців. Ситуація вимагала негайного втручання, адже ці люди, не могли самостійно діяти і захистити свої права.

Відповідно до законодавства суд може звільнити особу від повноважень опікуна у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до закладу соціального захисту лише за заявою органу опіки та піклування про звільнення особи від повноважень опікуна.

Фахівці Ковельського бюро правової допомоги дали правову оцінку ситуації та запропонували Голобській територіальній громаді забезпечити правовий супровід вирішення правової проблеми, а саме допомогу в складанні проєктів локальних нормативно-правових актів (рішень виконавчого комітету Голобської селищної ради) та процесуальних документів (заяв до суду про звільнення особи від повноважень опікуна).

Рішеннями Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 22 червня 2022 року (справи №159/2252/22 та №159/2253/22) заяви органу опіки та піклування – виконавчого комітету Голобської селищної ради Волинської області про звільнення осіб від повноважень опікунів, задоволено повністю.

Тож, з дати набрання вказаними судовими рішеннями законної сили, опіку над згаданими недієздатними особами здійснює Голобський психоневрологічний інтернат. Тепер Голобський психоневрологічний інтернат у повній мірі може забезпечувати постійний (безперервний) захист та контроль за особистими немайновими та майновими правами та інтересами недієздатних осіб, які внаслідок збройної агресії проти України втратили такий захист, у тому числі оформити їм статус ВПО.