назад

Допомогли переселенці встановити факт смерті чоловіка, який загинув у Маріуполі

Через війну, яка триває в нашій країні, громадяни зіштовхуються з ситуацією, коли їх родичі помирають на тимчасово окупованих територіях, а зареєструвати факт смерті в органах ДРАЦСу – неможливо. Як діяти в такій ситуації? Куди звертатися та які підготувати документи?

З такою проблемою до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Оксана. Вона розповіла, що є внутрішньо переміщеною особою та наразі фактично проживає у Чернівцях. Коли почалася повномасштабна війна, вона разом із чоловіком залишалася жити у Маріуполі Донецької області. Далі пані Оксана розповіла, що 9 березня 2022 року внаслідок обстрілу, її чоловік загинув, отримавши травми несумісні з життям. На підтвердження своїх слів, пані Оксана надала довідку КПН «Обласна лікарня інтенсивного лікування м.Маріуполя». Також жінка пояснила, що через розташування Маріуполя в зоні активних бойових дій, отримати на місці необхідні документи для реєстрації факту смерті чоловіка неможливо.

Щоби допомогти пані Оксані вирішити проблему, в Чернівецькому місцевому центрі прийняли рішення доручити цю справу адвокату Нелі Цику. Адвокат зібрала необхідні докази, склала та подала до суду заяву про встановлення факту смерті із зобов`язанням органу ДРАЦС вчинити певні дії щодо державної реєстрації смерті особи.

Розглянувши всі матеріали справи, суд задовольнив позов про визнання встановлення факту смерті чоловіка пані Оксани.

Коментує адвокат Неля Цику, яка співпрацює з системою БПД: 

Хто може звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті?

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду.

Родичами є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат/сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Які докази необхідно надати?

Свідоцтво про смерть особи, видане на непідконтрольній території України, договір на проведення поховання, фото місця захоронення, довідка «заключення» про причину смерті тощо.

До якого суду можна звернутися?

Подати заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України можна до будь-якого суду (за межами тимчасово окупованої території, незалежно від місця Вашого проживання).

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/105426166