назад

Допомогли встановити право власності на будинок – це дозволить отримати компенсацію за пошкодження

Микола мешканець Херсонщини. Дах над частиною його будинку зазнав пошкоджень внаслідок артилерійських обстрілів, а тому підлягає повному відновленню. 

Щоб подати заяву на отримання компенсації від держави, Миколі насамперед потрібно було зареєструвати право в власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Однак тут чоловік зіткнувся із труднощами. Річ у тім, що відповідно до законодавства спільна часткова власність має виражатися у простих дробах, приміром, 1/2 чи 3/5 і в сумі дорівнювати одиниці. Тоді як частка Миколи становить 36/100, а його сусіда 64/100.

По допомогу у розв’язанні питання Микола звернувся до Великоолександрівського бюро правничої допомоги. 

Юристи вивчили документи і з’ясували, що спільний будинок Миколи та його сусіда був введений в експлуатацію в 1976 році. 

За технічною документацією будинок є поділеним на два окремих домоволодіння, з окремими входами та дворами, спільною є лише одна стіна. Будинки навіть мають не лише різні номери, а й назви вулиць.

«Наявність спільної часткової власності впливає і на розмір компенсації, бо житло пошкоджене в одного власника, але відшкодування при цьому ділиться на всіх. У цьому випадку фактично є два окремих будинки, тож найкращим рішенням буде звернутися до суду, щоб припинити право спільної часткової власності та визнати право власності на окремо виділене кожному домоволодіння в цілому», – зазначає начальниця Херсонсько-Бериславського відділу надання БПД Ольга Соколенко.

Позаяк Микола є особою з інвалідністю та отримує пенсію, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, він має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.

Тож юристка підготувала позовну заяву до суду, в якій зазначила, що між сусідами була досягнута усна згода про поділ в натурі вказаного житлового будинку та вже виготовлено технічні паспорти на його частини, які мають свої площі, надвірні споруди та побудови, приватизовані земельні ділянки.

Суд позов задовольнив, припинив право спільно часткової власності на будинок та визнав за кожним з колишніх співвласників право власності на належну йому частину житлового будинку в цілому.  Тепер Микола може подати документи на компенсацію від держави за пошкоджене житло без будь-яких прив’язок та обмежень до частини будинку сусіда.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 650/2307/23