назад

Довели право власності на квартиру, не зважаючи на неправильно оформлені документи

Трапляються випадки, коли люди мешкають у квартирах або приватних будинках, навіть не підозрюючи того, що документи, які повинні підтверджувати їх право власності на це житло, цього не роблять, бо були оформлені неправильно. Найчастіше власники нерухомості дізнаються, що «за паперами» вони зовсім не власники тоді, коли вирішують  самі проводити якісь операції з цим житлом – продати його аби подарувати.   Подібна  історія сталася із пані Світланою, яка й примусила її стати клієнткою сектору «Жовтоводське бюро правової допомоги»  Криворізького місцевого центру з надання БВПД Дніпропетровської області.

Коли пані Світлана вирішила продати квартиру, яку вона купила у 1999 році. Виявилося, що, договір купівлі-продажу  квартири продажу  є недійсним, бо  був зареєстрований представництвом товарної біржі «Нове Століття»,  і  жодного нотаріального посвідчення не відбулось.

Дійсно, у 90-х роках це був розповсюджений досвід – придбавати нерухомість через товарні біржі. Оскільки тоді, згідно зі ст. 15 Закону України «Про товарну біржу» в редакції, яка була чинною на день укладання договору купівлі-продажу, зареєстровані на біржі угоди,  якщо вони являли собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі, не підлягали нотаріальному посвідченню,” – коментує ситуацію юристка Жовтоводського бюро Катерина Козенко, якій було доручено вивчити ситуацію і допомогти пані Світлані.

Юристка склала позов про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна. Однак ухвалою суду їй було відмовлено у відкритті провадження у зв`язку з тим, що до суду надійшов  витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть іншої сторони договору.

Та фахівчиня Жовтоводського бюро не припинила боротьбу  й  склала нову позовну заяву – тепер уже про визнання права власності на квартиру. Відповідно до ч.1,2 ст. 4 Закону України “Про власність”, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, власник на свій розсуд користується і розпоряджається належним йому майном – передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам. А відповідно до ч.2 ст.47 Цивільного кодексу України (у редакції, чинній на момент здійснення правочину), – якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору і відбулося повне або часткове виконання договору, суд може визнати такий договір дійсним.

У ситуації з пані Світланою сторони  повністю оговорили усі істотні умови в тексті біржового договору й  виконали передбачені договором умови угоди. Фактично пані Світлана  вступила у володіння та  користування квартирою. З такою позицією погодився й суд, який виніс рішення про визнання права власності пані Світлани на квартиру на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного 27 січня 1999 року, який і було свого часу  зареєстровано Жовтоводським представництвом товарної біржі «Нове Століття».

Так, завдяки юристці Жовтоводського бюро правової допомоги Катерині Козенко. пані Світлана мала змогу підтвердити своє право власності на квартиру, а отже  й зможе  розпоряджатися нею на свій розсуд.

 

Посилання на справу у реєстрі: https://reyestr.court.gov.ua/Review/103678645