назад

Евакуйованій з Луганщини допомогли отримати копію судового рішення

Пані Ольга евакуювалась з міста Рубіжне Луганської області поспіхом, сподіваючись, що швидко повернеться додому, бо вже пережила подібну історію в 2014 році. Збираючи особисті речі та документи, вона не звернула увагу, поклала до валізи оригінали чи копії. Але коли доїхала до міста Новомосковськ Дніпропетровської області, зрозуміла, що замість оригіналу судового рішення про розірвання шлюбу взяла ксерокопію, але вдіяти нічого вже не могла.

Спілкуючись із подругою, пані Ольга поскаржилась, що забула оригінал документа вдома. Подруга порадила звернутись за консультацією до завідувачки сектору «Рубіжанське бюро правової допомоги» Сєвєродонецького місцевого центру Аліни Бобильової та дала її телефон.

Довідково:

Процесуальне законодавство встановлює, що учасники справи мають право одержувати копії судових рішень  згідно з п. 1 ч. 1 ст. 43 Цивільного процесуального кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій та статус судів» зазначається наступне. У разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя. Воно ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом передачі до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду.

Юристка системи БПД пояснила пані Ользі можливість отримання оригіналу рішення суду, що передбачається нормою ст. 43 Цивільного процесуального кодексу України. В ній зазначається право сторін по цивільній справі отримувати копії ухвал і рішень із судового провадження та ознайомлюватись с будь-якими процесуальними документами по справі.

Клієнтку також поінформували (у зв’язку зі зміною екстериторіальності, яка передбачена Законом України «Про судоустрій та статус судів» і, відповідно, щодо Розпорядження Верховного Суду від 06.03.2022 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану»), що підсудність для справ, які підпорядковуються Рубіжанському міському суду Луганської області, була переведена до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

Зважаючи на ці обставини, клієнтці допомогли скласти заяву непроцесуального характеру, а саме  заяву про видачу копії судового рішення. Роз’яснили, що їй необхідно надати ксерокопію наявного у неї рішення суду про розірвання шлюбу та ксерокопії паспорта й реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного коду), та звернутись із зазначеною заявою до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.  Увагу клієнтки звернули також на те, що вона має право звернутись до суду кількома способами:

  • особисто;
  • надіслати листа в канцелярію суду;
  • скориставшись системою «Електронний суд», яка, за наявності електронного цифрового підпису, дає можливість надсилати заяви до суду  в електронному вигляді.