назад

Фахівчиня Ічнянського бюро правової допомоги відстояла право на пенсію внутрішньо переміщеної особи

У вересні 2020 року до відділу « Ічнянське бюро правової допомоги» Ніжинського МЦ з надання БВПД звернувся громадянин, який має статус внутрішньо переміщеної особи із зверненням про надання вторинної правової допомоги з питання визнання бездіяльності  пенсійного фонду протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

На момент звернення клієнт звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1. Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було відмовлено у призначенні пенсії за віком  на пільгових умовах по списку № 1 у зв’язку з відсутністю страхового стажу на пільгових умовах по списку № 1.

У процесі розгляду документів, було встановлено, що клієнт в поточному році  набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятими повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, так як мав страхового стажу більше ніж 25 років, з них не менше ніж 10 років на зазначених роботах.  На підтвердження клієнт надав уточнюючі довідки з підприємств на яких працював. Так як підприємства та їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території Луганської області, то і уточнюючі довідки видані з архіву підприємства, яке на даний час розташоване на окупованій території Луганської області. У зв’язку з тим, що довідки видані  з архіву підприємства окупованої території, то Головне управління Пенсійного фонду не включив пільговий стаж по Списку № 1 і  відмовив у призначенні пенсії .

До пільгового стажу по Списку № 1 не включено стаж клієнта, який працював на Шахті «Україна» ВО «Ворошиловградуголь», пізніше реорганізовану в Филиал «Шахта « Никанор – Новая» ГУП ЛНР «Центруголь», яка розташована в Луганській області.

Для визнання бездіяльності протиправною та зарахування пільгового стажу  працівниця бюро порекомендувала звернутися до суду.

14.09.2020 року Ніжинським МЦ з надання БВПД надано представника – начальника відділу « Ічнянське БПД» Олену Кисиленко, яка ознайомилась з матеріалами справи, підготувала та подала позовну заяву про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії до Чернігівського окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 26.10.2020 року судом відкрито провадження по даній справі.

24 грудня 2020 року Чернігівським окружним адміністративним судом прийнято рішення, яким позовні вимоги задоволено, а саме визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи на шахті «Україна» п/о «Ворошиловградуголь» та шахті «Україна» п/о «Луганскуголь».

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано апеляційну скаргу, відповідно до змісту якої, апелянт посилаючись на не повне з`ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції  та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

12 травня 2021 року Шостим апеляційним адміністративним  судом апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишено без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року залишити без змін.

12 травня 2021 року рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду набрало законної сили та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи на шахті «Україна» п/о «Ворошиловградуголь» та шахті «Україна» п/о «Луганскуголь». Також суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву клієнта від 27.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

 

Пояснення по справі.

Відповідач, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовив у призначенні пенсії за віком  на пільгових умовах по списку № 1 у зв’язку з відсутністю страхового стажу на пільгових умовах по списку № 1. Тому працівниця бюро склала позовну заяву про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії в судовому порядку.

 

Захист інтересів Клієнта виходив з наступного:

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закон № 1058-IV на пільгових умовах пенсія призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, – після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6місяців на зазначених роботах.

Згідно з п.2 Прикінцевих положень вказаного Закону, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно із п. 1 ч.1ст. 8 Закону № 1058-ІVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб – члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 ч. 1ст. 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

У відповідності до ст. 62 «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі – Закону № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

На підставі ч. 1ст. 16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

За таких обставин суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що певний період стажу позивача не може бути не зарахований через відсутність інформації про сплату підприємством страхових внесків, оскільки не може впливати на право заявника на перерахунок пенсії.

Як вже встановив суд, позивачем до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 додано документи, видані підприємствами Луганської народної республіки на підтвердження стажу роботи позивачу у спірний період.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі – АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Дійсно, відповідно до ст. 9 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VIIПро забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України(далі – Закон № 1207-VII) ці довідки є недійсними і не створюють правових наслідків.

Однак, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані намібійські винятки: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Періоди, за які надано довідки, цілком відповідають періоду робот відображених у трудовій книжці, довідки містять усі необхідні реквізити та видані органами, що розташовані на тимчасово окупованій території, так званої ЛНР.

На підставі рішення суду клієнту було зараховано до пільгового періоду роботи на шахті «Україна» п/о «Ворошиловградуголь» та шахті «Україна» п/о «Луганскуголь» та призначено пенсію на пільгових умовах.

 

Справа № 620/4750/20

Номер судового провадження: П/620/4859/20.