назад

Фахівці БПД Харківщини допомогли відновити протиправно скасований статус члена сім’ї загиблого (померлого)

Батько пані Анни проходив військову службу в Афганістані, далі продовжив службу в лавах МВС України. Перебуваючи в робочому відрядженні, він отримав важке вогнепальне поранення в живіт. Йому встановили другу групу інвалідності, причиною якої була травма, пов’язана з виконанням обов’язків військової служби. Після отриманого поранення здоров’я батька пані Анни погіршувалось, і в березні 2001 року він помер.

У 2003 році в суд установив зв’язок отриманого батьком пані Анни вогнепального поранення з розвитком захворювання, що стало причиною смерті. Померлого визнали учасником бойових дій, причиною смерті якого визначили захворювання, пов’язане з виконанням обов’язків військової служби. З 2003 року пані Анна мала статус члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, що підтверджувалось посвідченням.

У серпні 2021 року донька померлого військового звернулась до Управління соціального захисту населення  (далі – УСЗН) для продовження терміну дії посвідчення. Однак їй відмовили, посилаючись на якісь «відповідні роз’яснення» Міністерства у справах ветеранів України, та зазначили, що поранення, яке призвело до смерті її батька, не пов’язане з участю у бойових діях, а отримане в мирний час.

Пані Анна не погодилась з такою відповіддю УСЗН та вирішила оскаржити його дії у судовому порядку. Вона звернулась до системи безоплатної правової допомоги з проханням оскаржити безпідставну відмову УСЗН про повторну видачу посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни. Для складання позову місцевий центр з надання БВПД призначив головного юриста Харківського бюро правової допомоги № 1 Анастасію Макеєву.

Ознайомившись з матеріалами справи та узгодивши правову позицію з клієнткою, юристка підготувала адміністративний позов про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Суд визнав протиправною відмову у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі посвідчення члена сім`ї загиблого, скасував рішення та зобов’язав УСЗН видати пані Анні посвідчення члена сім`ї загиблого.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 642/7612/21