назад

До Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  звернувся громадянин М., житель м. Бучач Тернопільської області, з питанням щодо встановлення факту смерті своєї сестри на тимчасово окупованій території для подальшої реалізації свого права на спадщину. Представництво інтересів клієнта у суді здійснював керівник Бучацького бюро правової допомоги Андрій Григоришин (наказ № 143 від 11 грудня 2017 року).

Як вбачається з матеріалів справи, 20 жовтня 2017 року в м. Донецьк померла сестра заявника, що підтверджується медичною довідкою, виданою амбулаторією м. Донецька та свідоцтвом про смерть, виданим Донецьким міським відділом записів актів громадянського стану Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки.

Відповідно до ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Оскільки видані органами на території м. Донецьк документи про смерть не засвідчують у встановленому порядку факт смерті, заявник звернувся до районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану про видачу свідоцтва про смерть, проте отримав відмову в проведенні державної реєстрації смерті через недійсність підтверджуючих документів про смерть сестри. У зв’язку з цим керівник Бучацького бюро правової допомоги підготував та подав до суду в інтересах клієнта заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану  факту смерті.

Згідно із ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана  родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відтак, з допомогою Андрія Григоришина, суд, рішенням від 14.02.2018 року, задовольнив заяву клієнта М. та встановив факт смерті його сестри у м. Донецьк.

Також варто зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.