назад

Криворізькі правники допомогли військовослужбовцю отримати компенсацію

Василь І* звернувся до Криворізького місцевого центру  з надання БВПД після того, як Міністерство оборони відмовило йому у виплаті грошової допомоги. Фахівець системи БПД Геннадій Суботін ретельно вивчив справу та у позовній заяві зміг довести правомірність вимог військовослужбовця. Громадянин завдяки оскарженню відмови Міністерства оборони зміг добитись законної виплати понад 200 тисяч гривень. У чому ж полягала справа чоловіка?

Василь І* під час війни на Сході України отримав поранення під Іловайськом. У 2015 році, після лікування, отримав висновок МСЕК про те, що втратив 25 відсотків працездатності, але без встановлення інвалідності. Пройшов час, стан здоров’я чоловіка погіршився, що стало причиною встановлення йому у 2016 році інвалідності 3-ї групи внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби. Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16, п. 4 ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”  військовослужбовець отримав одноразову грошову допомогу.

Коли у 2017 році Василю І* було встановлено 2 групу інвалідності, він також отримав право на виплати. Але Міністерство оборони відмовило в цьому, пославшись на те, що з дати первинної втрати працездатності пройшло більше 2-х років.

Позиція Міністерства оборони України

Підставами прийняття цього рішення є абз. 2 п. 4 ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” і п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, а також те, що ІІ група інвалідності встановлена позивачу (01.12.2017) понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності (19.03.2015).

Правові підстави

Згідно з п. 4 ст. 16-3 Закону №2011 якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Спір

Спірні правовідносини виникли у сфері соціального захисту військовослужбовців та стосуються виплати одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності ІІ групи. У Міністерстві оборони не врахували те, що цей період (не більше 2-х років) у випадку з Василем Івановичем має рахуватись не з дати первинного встановлення втрати працездатності, а з дати первинного встановлення інвалідності. Адже у Законі прописано АБО.

Висновок суду 

Як вбачається із встановлених судом обставин цієї справи, зміна групи інвалідності після повторного огляду (01.12.2017) відбулася в межах двох років після первинного встановлення позивачу інвалідності (28.11.2016), тому підстав не здійснювати виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з такими змінами, які передбачені абз. 2 п. 4 ст. 16-3 Закону №2011, не було, що спростовує заперечення відповідача і доводить неправомірність оскаржуваного рішення.

Розмір допомоги

Згідно з пп. “б” п. 1 ст. 16-2 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, – у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи (пп. 4 п. 2 ст. 16 цього Закону). У випадку з Василем І* буде виплачена сума з урахуванням раніше виділених грошей.

Рішення суду

Суд вирішив визнати протиправним та скасувати пункт 5 рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи, оформленого протоколом засідання Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Зобов`язати Міністерство оборони України призначити Василю І* одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності з 01.12.2017 внаслідок поранення, контузії та захворювань, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, станом на 01.01.2017.

Зобов`язати Міністерство оборони України провести виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності з 01.12.2017 внаслідок поранення, контузії та захворювань, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби, в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, станом на 01.01.2017, з урахуванням проведених виплат.

Які документи були зібрані на підтвердження правомірності вимог?

Копія довідки Військової частини п/п В2603, яка підтверджувала, що позивач  безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (АТО).

Довідка МСЕК про визначення ступеню втрати працездатності.

Копії довідок до актів МСЕК про встановлення 3 та 2 груп інвалідності.

Копія виписки з протоколу засідання комісії Міноборони з розгляду питань, пов`язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.