назад

Мешканці деокупованого селища на Херсонщині допомогли встановити додатковий строк для прийняття спадщини

Людмила — мешканка деокупованого селища в Херсонській області. Після смерті батька в листопаді 2021 року їй залишився в спадок будинок. Жінка знала, що має продати заяву про прийняття спадщини упродовж шести місяців. Тому звернулася до нотаріуса та почала збирати необхідні документи.

Втім завершити справу не змогла, адже в березні 2022 року селище було окуповане, а нотаріуси району припинили діяльність.

У квітні 2022 року Людмилі вдалося виїхати до Кривого Рогу, де вона отримала статус внутрішньо переміщеної особи. Очікуючи деокупації рідного селища, жінка намагалася слідкувати й за змінами у законодавстві. Так вона дізналася, що на період воєнного стану строки для прийняття спадщини були зупинені, однак не врахувала, що строк було подовжено на чотири місяці, відповідно звернутися до нотаріуса Людмила мала до серпня 2022 року. Тож коли вона звернулася до нотаріуса в червні 2023 року, отримала відмову у відкритті спадкової справи, адже зазначені строки пропустила.

«Я була у відчаї, адже думала, що можу втратити батьківську хату, у якій виросла та яка залишилася єдиною згадкою про померлих маму і тата», — згадує Людмила.

Щоб розв’язати питання жінка звернулася до Великоолександрівського бюро правової допомоги. Там Людмилі пояснили, що для поновлення строків вступу у спадщину необхідно звертатися до суду. 

Оскільки Людмила є внутрішньо переміщеною особою вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Представляти її інтереси в суді призначили завідувачку бюро Ольгу Соколенко.

«Людмила не просто чекала деокупації свого селища, а і намагалася стежити за законодавчими змінами. Але людям без юридичної освіти часом складно врахувати всі нюанси. Їй було важко прийняти свою помилку, хоча провини тут немає», — зазначає Ольга Соколенко.

Юристка вивчила обставини справи та склала позов до суду про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Суд позов задовольнив, встановивши три місяці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Тепер Людмила зможе повторно звернутися до нотаріуса. 

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 650/38/23