назад

Не було відпустки – будуть гроші

Чи мають право учасники бойових дій отримати грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Саме з таким питанням у вересні 2021 року до юристки Балтського бюро правової допомоги Подільського місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Сергій, оскільки в день звільнення зі служби у зв`язку з закінченням строку контракту, військова частина не провела з ним розрахунку щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Про існування такого виду відпустки я не знав, а тому, коли звільнився з військової служби, не звернув увагу на відсутність розрахунків щодо виплати грошової компенсації. Про можливість отримання компенсації за невикористану соціальну відпустку дізналась моя дружина та направила мене до Балтського бюро правової допомоги, оскільки не одноразового зверталася за роз’ясненнями до фахівців бюро», – повідомив пан Сергій юристці бюро.

Для надання правової допомоги було призначено завідувачку бюро Ірину Бондар. Вона ознайомилась з наявними у пана Сергія доказами та підготувала заяву до військової частини з вимогою здійснити виплату компенсації за невикористану відпустку. Однак військова частина відмовила, аргументуючи свою відмову тим, що такий вид відпустки не передбачений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

У зв’язку із тим, що у досудовому порядку врегулювати спір не вдалося, фахівчинею було підготовлено позовну заяву до Одеського окружного адміністративного суду про визнання бездіяльності військової частини протиправною та зобов’язання її нарахувати та виплатити компенсацію за невикористану відпустку.

Взявши до уваги всі обставини справи, враховуючи заперечення, які надавала військова частина Одеський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким задовольнив позовні вимоги пана Сергія. Військова частина не погодилась із рішенням окружного суду спробувала оскаржити дане рішення подавши апеляцію, але апеляційний суд залишив рішення Одеського окружного адміністративного суду без змін і у задоволенні апеляційної скарги відмовив.

Чинним законодавством, визначено, що учасникам бойових дій надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік. Однак під час дії особливого періоду, який тривав в Україні з 2014 року до початку повномасштабного вторгнення, додаткові соціальні відпустки учасникам бойових дій не надавались. Разом з тим, необхідно відмітити, що відсутність можливості скористатися цією пільгою не позбавляє учасників бойових дій права на отримання компенсації за неї», – коментує Ірина Бондар.

Справа: №420/22614/21