назад

Не знала про заповіт і мало не втратила будинок

У пані Світлани навесні 2020 року померла мама. Під час організації похоронів жінка не думала про оформлення спадщини, оскільки вважала, що батьківський будинок успадкує її брат, який постійно жив з нею в цьому будинку.

Несподіванкою для неї став телефонний дзвінок брата, який розповів, що за життя їх матір склала заповіт, яким заповіла будинок доньці – цей документ знайшли у кармані пальта померлої. Того ж дня пані Світлана звернулася до нотаріуса, але він листом відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що пропущено строк подачі заяви про прийняття спадщини.

Для захисту прав пані Світлани було призначено юриста Роздільнянського МЦ Романа Непочатова.

Пані Світлана пропустила встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини (6 місяців) всього на 20 днів. Однак ситуація не була безвихідною – цей термін можливо продовжити в судовому порядку.

Законодавством встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними прчинами можуть бути, зокрема тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов’язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; перебування в місцях позбавлення волі, або, як у випадку пані Світлани – необізнаність спадкоємців про наявність заповіту.

Важливим є те, що пройшов незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Це також є підставою для задоволення таких вимог”,- наголошує юрист.

Позовна заява про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається до суду за місцем знаходження нерухомого майна (у нашому випадку позов подавався до Роздільнянського районного суду). За подання позову сплачується судовий збір, однак пані Світлана є учасником бойових дій, тому була звільнена від його сплати.

В нашому випадку суд повністю задовольнив позовні вимоги і надав пані Світлані додатковий строк: три місяці для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті її матері. Пані Світлана цим скористалася і на сьогодні вже оформила право власності належним чином.

Довідково.

Якщо суд своїм рішенням визначить спадкоємцю додатковий строк для прийняття спадщини, але він цим не скористається і не звернеться до нотаріуса із відповідною заявою, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому ще одного додаткового строку для прийняття спадщини.

Справа № 511/925/21