назад

Оскарження відмови про призначення пенсії за віком

До сектору «Козівське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги звернулась пані Наталія за правовою консультацією з приводу питання оскарження відмови у призначенні пенсії за віком. Консультацію надала завідувачка сектору Оксана Адамів.

Під час розмови з пані Наталією, було з’ясовано, що вона звернулась із заявою у Об’єднане управління Пенсійного фонду України для призначення пенсії за віком, так як досягла пенсійного віку, тобто 60 років, у чому їй було відмовлено через розбіжності в паспорті та трудовій книжці, а підприємство, в якому вона працювала ліквідоване.

У жінки виникло питання що робити далі та куди потрібно звернутись для вирішення даної проблеми? Фахівчиня сектору «Козівське бюро правової допомоги» ознайомившись з даним питанням, наголосила, що право на призначення пенсії за віком мають особи, які досягли пенсійного віку — а це 60 років — та мають необхідний страховий стаж. Станом на 2022 рік потрібно мати не менше 29 років стажу. Цей показник щороку зростає на один рік, й у 2028 році для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати не менше 35 років стажу.

Тому враховуючи вищевикладене, юристка пояснила, оскільки підприємство, у якому пані Наталія працювала ліквідоване і вона не може взяти довідки чи наказ з місця роботи для виправлення помилки у трудовій книжці, а так як об’єднане управління Пенсійного фонду України надало їй письмову відмову, то вона може вирішити це питання у судовому порядку. Для цього необхідно звернутися до Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою м.Тернопіль, вул. Грушевського, 6 із позовом про визнання відмови Пенсійного фонду протиправною та зобов’язати призначити пенсію, зарахувавши весь трудовий стаж.

Фахівчиня підкреслила, що відмова в призначенні пенсії за віком шляхом подання до суду адміністративної позовної заяви розглядається у строк не пізніше 6 місяців з дня, коли особа дізналася про порушення свого права. Також звернула увагу, що за подання такої заяви потрібно сплатити судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

При вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Негайно після закінчення судового розгляду суд приймає постанову іменем України. Постанова суду першої інстанції може бути повністю або частково оскаржена в апеляційному порядку.